Daniel Hand Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: December 2016   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Denotes Home Event || Denotes Away Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
 
2
G IHOC Hand Jamboree 6:00 p.m.
3
G BKB [V] @ Berlin (Scrim.) 10:00 a.m.
4
 
5
 
6
 
7
G BKB [V] @ Kennedy (Scrim.) 5:30 p.m.
UNIF BKB @ Guilford 3:00 p.m.
8
 
9
G BKB [V] v. Bacon Academy (Scrim.) 4:00 p.m.
G IHOC @ Trumbull-St. Joseph 5:30 p.m.
10
B BKB [V] v. Bullard Havens Tech (Scrim.) 8:00 a.m.
B IHOC [V] NFA 12:10 p.m.
B ITCK [V] New Haven Developmental 9:00 a.m.
11
 
12
 
13
 
14
B IHOC [V] v. East Catholic (Scrim.) 8:30 p.m.
WREST [V] v. Fairfield Prep 6:30 p.m.
B BKB [V] @ East Haven (Scrim.) 6:00 p.m.
15
CO-ED FENC @ Guilford 6:00 p.m.
G IHOC @ Lauralton Hall 3:15 p.m.
16
B BKB [V] v. Derby (Scrim.) 4:30 p.m.
B BKB [FR] v. Coginchaug (Scrim.) 3:30 p.m.
B ITCK [V] NH Varsity Invite 4:00 p.m.
G BKB [V] @ Mercy 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ Mercy 5:15 p.m.
G BKB [FR] @ Mercy 3:45 p.m.
17
B IHOC [V] v. Fairfield Warde/Ludlowe 8:15 p.m.
G IHOC v. ND-Fairfield/Law/Foran/Weston 6:15 p.m.
WREST [V] Wethersfield Tourney -Cancelled
18
 
19
B SWIM [V] @ North Haven 4:00 p.m.
G BKB [V] @ Norwalk 5:00 p.m.
G IHOC @ Mercy/NW Catholic 4:00 p.m.
20
B BKB [V] v. East Lyme 7:00 p.m.
B BKB [JV] v. East Lyme 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. East Lyme 3:45 p.m.
B ITCK [V] Boys Developmental 5:00 p.m.
G IHOC @ West Haven-SHA 6:30 p.m.
21
B IHOC [V] v. Amity 4:00 p.m.
WREST [V] @ Jonathan Law 7:00 p.m.
G BKB [V] @ East Haven 7:00 p.m.
G ITCK [V] Girls Developmental 5:00 p.m.
22
B BKB [JV] v. Guilford 3:45 p.m.
B BKB [FR] v. Guilford 3:45 p.m.
B BKB [V] @ Guilford 7:00 p.m.
G BKB [V] @ Guilford 5:15 p.m.
G BKB [JV] @ Guilford 3:45 p.m.
23
WREST [V] RHAM Tourney 2:00 p.m.
G BKB [FR] @ Guilford 3:30 p.m.
24
 
25
 
26
B IHOC [JV] @ Staples 6:15 p.m.
27
B BKB [FR] v. Branford 11:00 a.m.
B BKB [V] @ Ridgefield 5:15 p.m.
B ITCK [V] Jack Long Invite 9:00 a.m.
B SWIM [V] @ West Haven/Platt Tech 4:00 p.m.
WREST [V] Danbury Invitational 9:00 a.m.
G BKB [V] @ New London 6:00 p.m.
B BKB [JV] @ Ridgefield 1:15 p.m.
B IHOC [JV] @ Guilford 1:00 p.m.
G BKB [JV] @ Bunnell 11:30 a.m.
28
B IHOC [V] @ Lyman Hall/H-K/Coginchaug 7:30 p.m.
29
B BKB [FR] v. Creed 11:00 a.m.
B BKB [FR] v. Creed 11:00 a.m.
B BKB [FR] v. Creed 11:00 a.m.
B BKB [V] @ Masuk 5:15 p.m.
B ITCK [V] Hillhouse Relays 10:00 a.m.
G BKB [V] @ Thomaston 6:00 p.m.
G ITCK [V] @ Hillhouse 9:00 a.m.
G ITCK [V] @ Hillhouse 9:00 a.m.
B BKB [JV] @ Masuk 1:15 p.m.
B IHOC [JV] @ Lyman Hall/H-K/Coginchaug 4:30 p.m.
G BKB [JV] @ Notre Dame-Fairfield 11:00 a.m.
30
G IHOC Alumni Game 7:00 p.m.
B IHOC [V] @ Watertown-Pomperaug 7:30 p.m.
B IHOC [JV] Semi-Finals TBA
31
B IHOC [JV] Finals TBA