Xavier Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: May 2017   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Color Key: Home Event || Away Event || Practice || Holiday/Closing || Misc. Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
B VB [V] v. Norwich Free Academy 5:15 p.m.
B VB [JV] v. Norwich Free Academy 4:00 p.m.
ULTIMATE v. North Haven 4:00 p.m.
B GLF [V] @ Hamden 2:30 p.m.
B LAX [V] @ Fairfield Prep 4:30 p.m.
B TEN [V] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
ULTIMATE Chase Collegiate 4:00 p.m.
B LAX [JV] @ Fairfield Prep 3:45 p.m.
2
BASE [V] v. Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
B GLF [JV] v. Fairfield Prep 2:30 p.m.
BASE [FR] v. Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
B LAX [FR] @ Amity 5:30 p.m.
3
B LAX [V] v. Amity 4:30 p.m.
B LAX [JV] v. Amity 6:00 p.m.
BASE [V] @ Amity 3:45 p.m.
B OTCK [V] @ Wilbur Cross, Branford 3:45 p.m.
B TEN [V] @ East Haven 3:45 p.m.
B VB [V] @ Kolbe Cathedral 5:30 p.m.
ULTIMATE @ Hotchkiss 4:00 p.m.
B VB [JV] @ Kolbe Cathedral 4:00 p.m.
ULTIMATE @ Hotchkiss 4:00 p.m.
B LAX [FR] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
4
BASE [JV] v. Amity 3:45 p.m.
B GLF [JV] @ Portland 3:00 p.m.
BASE [FR] @ Amity 3:45 p.m.
5
B OTCK [V] Middletown Frosh/Soph Invite 3:30 p.m.
6
B OTCK [V] Middletown Invite 1:30 p.m.
B LAX [FR] @ Daniel Hand 12:00 a.m.
7
 
8
B VB [V] v. Shelton 5:30 p.m.
BASE [JV] v. Cheshire 6:00 p.m.
BASE [JV] v. Cheshire 4:00 p.m.
B VB [JV] v. Shelton 4:30 p.m.
BASE [V] @ Branford 4:00 p.m.
B GLF [V] Wildcat Invitational 8:30 a.m.
B LAX [V] @ Cheshire 6:30 p.m.
B GLF [JV] @ Glastonbury 3:00 p.m.
B LAX [JV] @ Cheshire 5:00 p.m.
BASE [FR] @ Branford 3:45 p.m.
9
ULTIMATE v. Avon 7:00 p.m.
BASE [JV] v. Branford 3:45 p.m.
BASE [V] @ Cheshire 4:30 p.m.
ULTIMATE @ Maloney -Cancelled
BASE [FR] @ Cheshire 4:00 p.m.
10
B TEN [V] v. Sheehan 3:45 p.m.
B VB [V] v. Oxford 5:00 p.m.
B VB [JV] v. Oxford 4:00 p.m.
B GLF [V] @ Fairfield Prep 3:00 p.m.
B GLF [JV] @ Fairfield Prep 3:00 p.m.
B LAX [FR] @ East Lyme 4:00 p.m.
11
B OTCK [V] v. Fairfield Prep 3:45 p.m.
B GLF [V] @ Notre Dame-West Haven 2:45 p.m.
B VB [V] @ Joel Barlow 4:00 p.m.
ULTIMATE @ Wooster 4:30 p.m.
B VB [JV] @ Joel Barlow 5:30 p.m.
12
BASE [V] v. East Haven 7:00 p.m.
B LAX [V] v. Simsbury 7:00 p.m.
B VB [V] v. Glastonbury 5:00 p.m.
B LAX [JV] v. Simsbury 5:00 p.m.
B VB [JV] v. Glastonbury 4:00 p.m.
B TEN [V] @ Foran 3:45 p.m.
13
B LAX [FR] v. Notre Dame-West Haven 11:00 a.m.
B OTCK [V] Greater Hartford Invitational 9:00 a.m.
ULTIMATE State Tournament TBA
BASE [JV] @ East Haven 9:00 a.m.
BASE [JV] @ Branford -Cancelled
14
 
15
B GLF [V] v. Norwich Free Academy 2:30 p.m.
B LAX [V] v. Guilford 4:30 p.m.
B TEN [V] v. Branford 3:45 p.m.
B OTCK [V] SCC West Sectionals 2:00 p.m.
BASE [FR] @ Fairfield Prep 3:45 p.m.
16
B GLF [V] v. Guilford 2:30 p.m.
B TEN [V] v. North Haven 3:45 p.m.
B VB [V] v. Amity 5:00 p.m.
BASE [JV] v. Fairfield Prep 3:45 p.m.
B LAX [JV] v. Guilford 6:30 p.m.
B VB [JV] v. Amity 4:00 p.m.
B LAX [FR] v. Cheshire 4:30 p.m.
BASE [V] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
ULTIMATE @ Fairfield Ludlowe 4:00 p.m.
B GLF [JV] @ Wethersfield 3:00 p.m.
17
B GLF [V] v. Cheshire 2:00 p.m.
B TEN [V] v. Wilbur Cross 3:45 p.m.
ULTIMATE v. North Branford 7:00 p.m.
BASE [V] @ North Haven 8:00 p.m.
B LAX [V] @ East Lyme 7:00 p.m.
B LAX [JV] @ East Lyme 5:00 p.m.
BASE [FR] @ North Haven 4:00 p.m.
18
B OTCK [V] SCC Boys' Novice Meet 3:00 p.m.
BASE [JV] v. North Haven 3:45 p.m.
B TEN [V] @ Rocky Hill 3:45 p.m.
B VB [V] @ Cheshire 5:00 p.m.
B GLF [JV] @ Notre Dame-West Haven 2:30 p.m.
B VB [JV] @ Cheshire 4:00 p.m.
19
BASE [V] v. Shelton 7:00 p.m.
BASE [FR] v. Shelton 4:00 p.m.
B LAX [V] @ Catholic Memorial (MA) TBA
B VB [V] @ Daniel Hand 5:30 p.m.
B VB [JV] @ Daniel Hand 4:00 p.m.
20
B LAX [V] v. Daniel Hand 1:00 p.m.
BASE [JV] @ Shelton 10:30 a.m.
B LAX [FR] @ Stamford 12:00 p.m.
21
 
22
B GLF [V] @ Berlin 3:00 p.m.
B GLF [JV] @ Berlin 2:30 p.m.
B LAX [FR] @ Guilford 3:45 p.m.
23
B LAX [V] @ Fairfield Prep 4:30 p.m.
B OTCK [V] SCC Championship 2:00 p.m.
B TEN [V] @ Guilford 3:30 p.m.
ULTIMATE @ North Haven 4:00 p.m.
ULTIMATE @ North Haven 4:00 p.m.
24
B GLF [JV] v. Berlin 2:30 p.m.
B VB [V] @ Cheshire 6:00 p.m.
25
ULTIMATE @ Amity 3:30 p.m.
26
 
27
 
28
 
29
ULTIMATE Highlander Classic TBA
30
B GLF [V] SCC Tournament 8:00 a.m.
31
B GLF [V] @ Notre Dame-West Haven, Fairfield Prep 3:00 p.m.
B OTCK [V] Class LL Championship 3:00 p.m.