Daniel Hand Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: May 2018   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Denotes Home Event || Denotes Away Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
B LAX [V] v. Simsbury 6:00 p.m.
B OTCK [V] v. Jonathan Law, West Haven 3:45 p.m.
B TEN [V] v. South Windsor 3:45 p.m.
G OTCK [V] v. Jonathan Law, West Haven 3:45 p.m.
B LAX [JV] v. Simsbury 4:00 p.m.
B LAX [FR] v. Guilford 3:45 p.m.
G GLF [V] @ Cheshire 3:00 p.m.
SB [V] @ Mercy 3:45 p.m.
G TEN [V] @ North Haven 3:45 p.m.
BASE [JV] @ Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
SB [JV] @ Mercy 5:15 p.m.
2
B GLF [V] v. Xavier 2:30 p.m.
B VB [V] v. Oxford 5:30 p.m.
G GLF [V] v. Norwich Free Academy 2:30 p.m.
B VB [JV] v. Oxford 4:00 p.m.
B LAX [FR] v. Amity 4:00 p.m.
BASE [V] @ Branford 3:45 p.m.
B TEN [V] @ Hamden 3:45 p.m.
SB [V] @ Foran 4:15 p.m.
G TEN [V] @ Amity 3:45 p.m.
SB [JV] @ Foran 4:15 p.m.
BASE [FR] @ Branford 3:45 p.m.
G LAX [FR] @ North Branford 4:30 p.m.
3
B GLF [V] v. Notre Dame-West Haven 2:30 p.m.
B LAX [V] v. East Lyme 6:00 p.m.
B TEN [V] v. Shelton 3:45 p.m.
BASE [JV] v. Branford 3:45 p.m.
B LAX [JV] v. East Lyme 4:00 p.m.
G LAX [FR] v. Amity 4:00 p.m.
BASE [V] @ Foran 4:00 p.m.
G GLF [V] @ Amity 3:30 p.m.
UNIF TCK @ Branford 3:00 p.m.
BASE [FR] @ Foran 4:00 p.m.
B LAX [FR] @ Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
4
G TEN [V] v. Mercy 3:45 p.m.
B OTCK [V] @ Middletown 3:30 p.m.
G OTCK [V] @ Middletown 3:30 p.m.
G LAX [FR] @ Glastonbury 4:00 p.m.
5
B TEN [V] v. East Haven 10:00 a.m.
G LAX [V] v. Lauralton Hall 3:00 p.m.
BASE [JV] v. Foran 10:30 a.m.
G LAX [JV] v. Lauralton Hall 4:30 p.m.
B OTCK [V] @ Middletown 1:00 p.m.
G OTCK [V] @ Middletown 1:00 p.m.
SB [V] @ Amity 4:30 p.m.
SB [JV] @ Amity 4:30 p.m.
B LAX [FR] @ Fairfield Prep 10:30 a.m.
6
B TEN [V] @ Guilford 1:00 p.m.
7
B GLF [V] v. Cheshire 2:30 p.m.
G TEN [V] v. Hamden 3:45 p.m.
BASE [FR] v. East Lyme 3:45 p.m.
BASE [V] @ Amity 4:00 p.m.
B LAX [V] @ Notre Dame-West Haven 5:15 p.m.
B VB [V] @ Cheshire 7:00 p.m.
G OTCK [V] @ Lauralton Hall, Sacred Heart Academy 4:30 p.m.
SB [V] @ West Haven 7:00 p.m.
B LAX [JV] @ Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
B VB [JV] @ Cheshire 5:30 p.m.
SB [JV] @ West Haven 3:45 p.m.
8
B OTCK [V] v. Notre Dame-West Haven, Fairfield Prep 3:45 p.m.
G GLF [V] v. Sacred Heart Academy 2:30 p.m.
BASE [JV] v. Amity 3:45 p.m.
B LAX [FR] v. Cheshire 4:30 p.m.
G LAX [FR] v. Hamden 3:45 p.m.
B GLF [V] @ Branford 2:45 p.m.
B TEN [V] @ West Haven 3:45 p.m.
CO-ED SAIL @ Branford TBA
G LAX [V] @ Guilford 7:00 p.m.
G LAX [JV] @ Guilford 5:30 p.m.
BASE [FR] @ Amity 3:45 p.m.
9
BASE [V] v. Sheehan 4:00 p.m.
B GLF [V] v. Branford 2:30 p.m.
B LAX [V] v. North Haven 6:00 p.m.
B VB [V] v. Amity 5:30 p.m.
G TEN [V] v. Sheehan 3:45 p.m.
B LAX [JV] v. North Haven 4:00 p.m.
B VB [JV] v. Amity 4:00 p.m.
BASE [FR] v. Sheehan 4:00 p.m.
SB [V] @ Branford 4:00 p.m.
SB [JV] @ Branford 3:45 p.m.
10
B GLF [V] v. Sheehan 2:30 p.m.
B TEN [V] v. Cheshire 4:00 p.m.
G GLF [V] v. Mercy 2:30 p.m.
G TEN [V] @ Weston 3:45 p.m.
BASE [JV] @ Sheehan 4:00 p.m.
B LAX [FR] @ Amity 4:00 p.m.
11
B TEN [V] v. Fairfield Prep 3:45 p.m.
G LAX [V] v. Conard 6:00 p.m.
SB [V] v. Sheehan 3:45 p.m.
BASE [JV] v. Xavier 3:45 p.m.
G LAX [JV] v. Conard 4:00 p.m.
SB [JV] v. Sheehan 5:15 p.m.
BASE [V] @ Career Magnet 4:00 p.m.
G OTCK [V] @ Sheehan 3:30 p.m.
G TEN [V] @ East Lyme 3:45 p.m.
12
B OTCK [V] @ Old Saybrook TBA
G OTCK [V] Irv Black Invitational 10:00 a.m.
G LAX [FR] @ Guilford 10:30 a.m.
13
 
14
BASE [V] v. Jonathan Law 4:00 p.m.
B LAX [V] v. Longmeadow (MA) 6:00 p.m.
G GLF [V] v. Cheshire 2:30 p.m.
SB [V] v. Hillhouse 5:15 p.m.
SB [V] v. Hillhouse 3:45 p.m.
G TEN [V] v. Lauralton Hall 3:45 p.m.
B LAX [JV] v. Longmeadow (MA) 4:00 p.m.
SB [JV] v. Hillhouse -Cancelled
SB [JV] v. Hillhouse -Cancelled
BASE [FR] v. Jonathan Law 3:45 p.m.
B LAX [FR] v. Xavier 4:00 p.m.
B GLF [V] @ Morgan, Daniel Hand 3:00 p.m.
B OTCK [V] SCC East Sectionals -Cancelled
B OTCK [V] SCC East Sectional 2:00 p.m.
B VB [V] @ Masuk 5:15 p.m.
G OTCK [V] SCC East Sectional 2:00 p.m.
UNIF TCK @ Amity -Cancelled
B VB [JV] @ Masuk 4:00 p.m.
15
G OTCK [V] East Sectionals -Cancelled
16
B VB [V] v. Norwich Free Academy 5:30 p.m.
G LAX [V] v. Branford 6:00 p.m.
B VB [JV] v. Norwich Free Academy 4:00 p.m.
G LAX [JV] v. Branford 4:30 p.m.
B LAX [V] @ Fairfield Prep 5:30 p.m.
B LAX [JV] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
B LAX [FR] @ Darien 4:45 p.m.
17
B TEN [V] v. Amity 3:45 p.m.
G GLF [V] v. Suffield 2:30 p.m.
G LAX [FR] v. East Lyme 4:00 p.m.
B GLF [V] @ Cheshire 2:30 p.m.
G LAX [V] @ Cheshire 5:15 p.m.
G LAX [JV] @ Cheshire 3:45 p.m.
18
BASE [V] v. East Haven 3:45 p.m.
B VB [V] v. Xavier 5:30 p.m.
B VB [JV] v. Xavier 4:00 p.m.
BASE [FR] v. East Haven 3:45 p.m.
SB [V] @ Guilford 4:00 p.m.
G TEN [V] @ Cheshire 3:45 p.m.
BASE [JV] @ Foran 3:45 p.m.
G LAX [FR] @ Cheshire 4:00 p.m.
19
B LAX [V] SCC First Round -Cancelled
G LAX [V] SCC First Round -Cancelled
CO-ED SAIL Avery Point
20
 
21
B GLF [V] v. Hamden, Guilford 2:00 p.m.
B TEN [V] v. Shelton 3:30 p.m.
G TEN [V] v. Foran 1:00 p.m.
BASE [V] @ West Haven 5:00 p.m.
B OTCK [V] SCC Championship -Cancelled
B VB [V] @ Wolcott Tech 5:30 p.m.
G GLF [V] @ Mercy 3:00 p.m.
G OTCK [V] SCC Championship -Cancelled
SB [V] @ East Haven 4:30 p.m.
B VB [JV] @ Wolcott Tech 4:00 p.m.
22
BASE [V] SCC Quarterfinals 4:00 p.m.
B LAX [V] v. Cheshire 7:15 p.m.
B TEN [V] SCC 2nd Round 1:00 p.m.
B VB [V] v. Bulkeley 5:00 p.m.
G LAX [V] v. Guilford 5:00 p.m.
SB [V] SCC Quarterfinals 4:00 p.m.
B VB [JV] v. Bulkeley 4:00 p.m.
B GLF [V] @ Amity 2:45 p.m.
G TEN [V] SCC Semi-Finals 9:00 a.m.
23
BASE [V] SCC Semifinals 4:00 p.m.
SB [V] SCC Semi-Finals 4:00 p.m.
B OTCK [V] SCC Championship 2:00 p.m.
B TEN [V] SCC Championship 3:30 p.m.
B VB [V] @ Shelton 4:00 p.m.
G GLF [V] @ Lauralton Hall, Amity 2:30 p.m.
G OTCK [V] SCC Championship 2:00 p.m.
G TEN [V] SCC Championship 1:00 p.m.
24
UNIF TCK v. Shelton 3:00 p.m.
BASE [V] SCC Championship 6:00 p.m.
B LAX [V] SCC Championship 7:15 p.m.
G GLF [V] @ Sacred Heart Academy 2:30 p.m.
G LAX [V] SCC Championship 4:30 p.m.
SB [V] SCC Championship 7:00 p.m.
25
B VB [V] SCC Championship 6:00 p.m.
26
BASE [V] CIAC Tourney Qualifying Round TBA
B LAX [V] CIAC Tourney Qualifying Round TBA
B TEN [V] CIAC Tourney Prelim/Early Rounds 8:30 a.m.
G LAX [V] CIAC Tourney Qualifying Round TBA
SB [V] CIAC Tourney Qualifying Round TBA
G TEN [V] CIAC Tourney Qualifying and 1st Rounds TBA
27
 
28
 
29
BASE [V] CIAC Tourney 1st Round TBA
B GLF [V] SCC Championship 9:00 a.m.
B TEN [V] CIAC Tourney Round of 16/Quarterfinals TBA
G GLF [V] @ Suffield 3:00 p.m.
G LAX [V] CIAC Tourney 1st Round TBA
G OTCK [V] Class L Championship 3:00 p.m.
SB [V] CIAC Tourney 1st Round TBA
G TEN [V] CIAC Tourney Quarterfinals TBA
30
B GLF [V] v. Morgan 2:30 p.m.
BASE [V] CIAC Tourney 2nd Round TBA
B LAX [V] CIAC Tourney 1st Round TBA
B OTCK [V] CIAC Class MM Championship 3:00 p.m.
B TEN [V] CIAC Tourney Semifinals 4:00 p.m.
B VB [V] CIAC Tourney 1st Round TBA
SB [V] CIAC Tourney 2nd Round TBA
G TEN [V] CIAC Tourney Semifinals TBA
31
B TEN [V] CIAC Tourney Finals 4:00 p.m.
G GLF [V] SCC Championship 9:00 a.m.
G LAX [V] CIAC Tourney Quarterfinals TBA
G TEN [V] CIAC Tourney Final TBA