Guilford Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: May 2018   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Denotes Home Event || Denotes Away Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
BASE [V] v. Branford 3:45 p.m.
SB [V] v. Cheshire 4:15 p.m.
BASE [FR] v. Branford 3:45 p.m.
B OTCK [V] @ Amity, Cheshire 3:45 p.m.
B TEN [V] @ Sheehan 3:45 p.m.
G LAX [V] @ Haddam-Killingworth 4:00 p.m.
G OTCK [V] @ Sheehan, Shelton 3:45 p.m.
G LAX [JV] @ Haddam-Killingworth 5:15 p.m.
B LAX [FR] @ Daniel Hand 3:45 p.m.
2
BASE [V] @ West Haven 6:30 p.m.
B GLF [V] @ Wilbur Cross, Hillhouse, Career Magnet 2:00 p.m.
B LAX [V] @ Fairfield Prep 5:00 p.m.
CO-ED CREW Old Lyme, E.O. Smith 4:00 p.m.
SB [V] @ Branford 3:45 p.m.
G TEN [V] @ Lauralton Hall 3:45 p.m.
B LAX [JV] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
3
B GLF [V] v. Shelton 2:15 p.m.
G LAX [V] v. East Lyme 7:00 p.m.
SB [V] v. Sacred Heart Academy 4:00 p.m.
G TEN [V] v. Cheshire 3:45 p.m.
BASE [JV] v. West Haven 3:45 p.m.
G LAX [JV] v. East Lyme 5:30 p.m.
UNIF VB Unified Volleyball Tournament 3:00 p.m.
B LAX [FR] @ Cheshire 4:30 p.m.
4
B OTCK [V] Middletown Invitational 4:00 p.m.
G OTCK [V] Middletown Invitational 4:00 p.m.
G LAX [FR] @ North Haven 3:45 p.m.
5
B TEN [V] v. Weston 11:00 a.m.
B LAX [V] @ Joel Barlow 12:00 p.m.
B OTCK [V] Middletown Invitational 9:00 a.m.
G LAX [V] @ Jonathan Law 3:00 p.m.
G OTCK [V] Middletown Invitational 1:00 p.m.
B LAX [JV] @ Joel Barlow 2:00 p.m.
G LAX [JV] @ Jonathan Law 4:30 p.m.
6
B TEN [V] v. Daniel Hand 1:00 p.m.
7
BASE [V] v. Fairfield Prep 4:00 p.m.
B GLF [V] v. East Haven 2:00 p.m.
B LAX [V] v. Amity 7:00 p.m.
B LAX [JV] v. Amity 5:00 p.m.
B TEN [V] @ Hamden 3:45 p.m.
SB [V] @ Cheshire 4:00 p.m.
G TEN [V] @ North Haven 3:45 p.m.
UNIF VB Unified Volleyball Tournament 3:00 p.m.
G LAX [JV] @ North Branford 4:30 p.m.
BASE [FR] @ Fairfield Prep 3:45 p.m.
B LAX [FR] @ Amity 4:30 p.m.
G LAX [FR] @ Hamden 3:45 p.m.
8
G LAX [V] v. Daniel Hand 7:00 p.m.
BASE [JV] v. Fairfield Prep 3:45 p.m.
G LAX [JV] v. Daniel Hand 5:30 p.m.
B OTCK [V] @ Foran, Xavier 3:45 p.m.
B TEN [V] @ Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
G OTCK [V] @ Foran, Mercy 3:45 p.m.
9
B GLF [V] v. Lyman Hall 2:00 p.m.
B TEN [V] v. Shelton 3:45 p.m.
CO-ED CREW v. E.O. Smith 4:00 p.m.
SB [V] v. Foran 4:15 p.m.
BASE [JV] v. Shelton 4:00 p.m.
BASE [V] @ Shelton 7:00 p.m.
B LAX [V] @ Cheshire 7:00 p.m.
G TEN [V] @ Stonington 4:30 p.m.
B LAX [JV] @ Cheshire 5:00 p.m.
10
G LAX [V] v. Avon 7:00 p.m.
G LAX [JV] v. Avon 5:30 p.m.
G LAX [FR] v. Amity 4:00 p.m.
G TEN [V] @ Amity 3:45 p.m.
11
B TEN [V] v. West Haven 3:45 p.m.
BASE [V] @ Wilbur Cross 3:45 p.m.
G LAX [V] @ Simsbury 6:00 p.m.
G OTCK [V] Irv Black Invitational 4:00 p.m.
SB [V] @ Career Magnet 3:45 p.m.
G LAX [JV] @ Simsbury 4:30 p.m.
BASE [FR] @ Wilbur Cross 3:45 p.m.
B LAX [FR] @ Darien 5:00 p.m.
12
G LAX [FR] v. Daniel Hand 10:30 a.m.
G OTCK [V] Irv Black Invitational 10:00 a.m.
13
CO-ED CREW Novice Regatta 9:00 a.m.
14
BASE [V] v. Foran 3:45 p.m.
B LAX [V] v. Xavier 7:00 p.m.
B TEN [V] v. Cheshire 3:45 p.m.
SB [V] v. Jonathan Law 5:00 p.m.
B LAX [JV] v. Xavier 5:00 p.m.
BASE [FR] v. Foran 3:45 p.m.
B GLF [V] @ Morgan, Daniel Hand 3:00 p.m.
B OTCK [V] SCC East Sectionals 2:00 p.m.
G LAX [V] @ Cheshire 6:00 p.m.
G OTCK [V] SCC East Sectionals 2:00 p.m.
G TEN [V] @ Mercy 3:45 p.m.
G LAX [JV] @ Cheshire 4:00 p.m.
15
B LAX [FR] v. Cheshire 3:30 p.m.
B GLF [V] @ Shelton 2:45 p.m.
UNIF TCK Unified Track Meet 3:00 p.m.
16
B GLF [V] v. Foran 2:15 p.m.
B TEN [V] @ Fairfield Prep 2:00 p.m.
17
B GLF [V] v. Jonathan Law 2:15 p.m.
G LAX [V] v. Mercy 7:00 p.m.
G TEN [V] v. Stonington 4:00 p.m.
G LAX [JV] v. Mercy 5:30 p.m.
B LAX [FR] v. Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
18
SB [V] v. Daniel Hand 4:00 p.m.
BASE [V] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
G TEN [V] @ Hamden 3:45 p.m.
BASE [FR] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
G LAX [FR] @ East Lyme 5:00 p.m.
19
 
20
BASE [V] v. Morgan 4:30 p.m.
B LAX [V] v. Shelton 2:00 p.m.
BASE [V] @ Branford 1:00 p.m.
CO-ED CREW CPSRA Championship 9:00 a.m.
G LAX [V] @ Mercy 3:00 p.m.
21
B LAX [V] v. New Fairfield 4:30 p.m.
B TEN [V] v. Notre Dame-West Haven 3:30 p.m.
G TEN [V] v. North Haven 3:30 p.m.
B GLF [V] @ Daniel Hand, Hamden 2:00 p.m.
SB [V] @ Shelton 3:45 p.m.
BASE [JV] @ Foran 3:45 p.m.
22
BASE [V] @ Daniel Hand 4:00 p.m.
B GLF [V] @ North Haven 3:15 p.m.
B LAX [V] @ Fairfield Prep 5:30 p.m.
B TEN [V] @ Amity 3:00 p.m.
G LAX [V] @ Daniel Hand 5:00 p.m.
SB [V] @ Amity 4:00 p.m.
G TEN [V] @ Amity 11:00 a.m.
BASE [JV] @ Morgan 3:45 p.m.
23
B LAX [FR] v. East Lyme 6:00 p.m.
B GLF [V] @ Notre Dame-West Haven 2:45 p.m.
B OTCK [V] SCC Championship Meet 2:00 p.m.
G OTCK [V] SCC Championship Meet 2:00 p.m.
24
G OTCK [V] SCC Novice Tournament 3:00 p.m.
25
B OTCK [V] SCC Boys Novice Meet 3:00 p.m.
26
CO-ED CREW NEIRA Championship 9:00 a.m.
27
 
28
 
29
B GLF [V] SCC Tournament 9:00 a.m.
G OTCK [V] Class L State Championship 3:00 p.m.
30
B OTCK [V] CIAC Class MM Championship 3:00 p.m.
31
MISC Unified Sports Year End Banquet 6:00 p.m.