Woodstock Academy Athletic Event Calendar
Displaying:
All Sports and Events
Month:
March 2018
H/A:
Home and Away Games
Levels:
All Levels
Facility:
All Facilities
Bus:
Hide Bus Times
Practices:
Show Practices
Facilities:
Hide Facilities
Denotes Home Event
||
Denotes Away Event
[Change Criteria]
View All Sports and Events
Band
Baseball
Bowling
Boys Alpine Skiing
Boys Archery
Boys Badminton
Boys Basketball
Boys Boxing
Boys Club Lacrosse
Boys Crew
Boys Cricket
Boys Cross Country
Boys Curling
Boys Diving
Boys Equestrian
Boys Fencing
Boys Golf
Boys Ice Hockey
Boys Indoor Track
Boys Lacrosse
Boys Mixed Martial Arts
Boys Mountain Biking
Boys Outdoor Track
Boys Racquetball
Boys Rifle
Boys Rugby
Boys Sailing
Boys Snowboarding
Boys Soccer
Boys Spring Crew
Boys Squash
Boys Swimming and Diving
Boys Tennis
Boys Volleyball
Boys Water Polo
Boys Weightlifting
Chorus
Club Football
Co-ed Alpine Skiing
Co-ed Archery
Co-ed Badminton
Co-ed Boxing
Co-ed Crew
Co-ed Cricket
Co-ed Cross Country Skiing
Co-ed Curling
Co-ed Cycling
Co-ed Equestrian
Co-ed Fencing
Co-ed Flag Football
Co-ed Mixed Martial Arts
Co-ed Racquetball
Co-ed Rifle
Co-ed Sailing
Co-ed Snowboarding
Co-ed Spring Crew
Co-ed Squash
Co-ed Weightlifting
Color Guard
Competitive Cheerleading
Competitive Cheerleading
Drill Team
Drill Team
Drumline
Fall Dance Team
Fall Dance Team
Field Hockey
Football
Girls Alpine Skiing
Girls Archery
Girls Badminton
Girls Basketball
Girls Boxing
Girls Club Lacrosse
Girls Crew
Girls Cricket
Girls Cross Country
Girls Curling
Girls Diving
Girls Equestrian
Girls Fencing
Girls Golf
Girls Gymnastics
Girls Ice Hockey
Girls Indoor Track
Girls Lacrosse
Girls Mixed Martial Arts
Girls Mountain Biking
Girls Outdoor Track
Girls Racquetball
Girls Rifle
Girls Rugby
Girls Sailing
Girls Snowboarding
Girls Soccer
Girls Spring Crew
Girls Squash
Girls Swimming and Diving
Girls Tennis
Girls Volleyball
Girls Water Polo
Girls Weightlifting
Mountain Biking
Netball
Pom-Pom
Powderpuff Football
Ringette
Sideline Cheerleading
Sideline Cheerleading
Softball
Synchronized Swimming
Ultimate Frisbee
Ultimate Frisbee
Ultimate Frisbee
Unified Sports Basketball
Unified Sports Bowling
Unified Sports Soccer
Unified Sports Track
Unified Sports Volleyball
Winter Dance Team
Winter Dance Team
Wrestling
Wrestling
Miscellaneous Events
School Holidays and Closings
March
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2018
2017
2018
Home and Away Games
Home and Away Games
Home Games
Away Games
All Levels
All Levels
Varsity
JV
FR
All Facilities
Academy Commons Field
Alumni Fieldhouse
Alumni Fieldhouse Main Court
Alumni Fieldhouse Side Court
Bentley Athletic Complex
Bentley JV Baseball Field
Bentley Main Soccer Field
Bentley Side Soccer Field
Bentley Tennis Courts
Bentley Track
Bentley Turf Field
Bentley Varsity Baseball Field
Coast Guard Academy
Cross Country Course at Stonebridge
Deary's Gymnastics Center
Jahn Hockey Rink - Pomfret School
Middle School Courts
Northbridge High School
Quinnatisset Country Club
Roseland Softball Field
South Campus 1/2 Grass Soccer Field
South Campus Grass Soccer Field
South Campus Gymnasium
South Campus Track
South Campus Turf Field
Stonebridge Field
Tantasqua High School
TBA
Weimann Softball Field/Bentley Complex
Woodstock Middle School Baseball Field
Hide Bus Times
Show Bus Times
Show Bus Times and Companies
Hide Bus Times
Show Practices
Show Practices
Hide Practices
Hide Facilities
Show Facilities
Hide Facilities
Hide Cancelled Games
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
1
•
MISC Prep Basketball Practice 6:30 p.m.
•
B SWIM [V] CCC Swimming Championships @ Wethersfield 4:30 p.m.
2
•
G BKB [V] v. Bacon Academy 7:00 p.m.
•
MISC Prep Blue v. Capital Prep Harbor 3:00 p.m.
•
MISC Prep Gold v. Knox 5:00 p.m.
•
WREST [V] New England's TBA
3
•
MISC Prep Blue v. Isaiah Christopher (if needed) 3:00 p.m.
•
B ITCK [V] New England Championships, Boston, MA TBA
•
GYM [V] State Open Meet TBA
•
G ITCK [V] New England Championships @ Boston, MA TBA
•
MISC Prep Gold Second Round Power 5 (if needed) 5:00 p.m.
4
•
MISC Power 5 Conference Championships TBA
5
•
B BKB [V] @ North Haven 7:00 p.m.
6
•
B IHOC [V] @ Watertown-Pomperaug 7:30 p.m.
•
MISC Prep Gold @ National Tournament TBA
7
8
•
G BKB [V] @ Farmington 7:00 p.m.
•
B SWIM [V] CIAC Class L Diving Trials/Finals 5:30 p.m.
9
•
B ITCK [V] Indoor Nationals, Armory, NYC TBA
•
G BKB [V] @ Farmington 6:00 p.m.
•
G ITCK [V] Indoor Nationals @ Armory, NYC TBA
10
•
GYM [V] New England Championships TBA
•
B SWIM [V] CIAC Class L Qualifying 11:30 a.m.
11
12
13
14
•
B SWIM [V] CIAC Class L Finals 6:00 p.m.
15
•
B SWIM [V] CIAC Open Diving 5:30 p.m.
16
17
•
MISC FRESH 3 vs 3 Basketball Tournament 10:00-12:00 p.m.
•
B SWIM [V] CIAC Open Swimming 2:30 p.m.
18
19
20
21
22
23
24
•
SB [V] @ Windsor (Scrim.) 11:30 a.m.
•
SB [V] @ Windsor (Scrim.) 1:15 p.m.
25
26
27
28
•
SB [V] @ Griswold (Scrim.) 4:00 p.m.
29
30
•
BASE [V] @ Plainfield (Scrim.) 12:00 p.m.
•
SB [V] @ Pomfret (Scrim.) 4:15 p.m.
•
BASE [JV] @ Plainfield (Scrim.) 12:00 p.m.
31
•
G LAX [V] v. RHAM (Scrim.) 12:00 p.m.
•
B TEN [V] @ Guilford 10:00 a.m.
•
SB [V] @ Waterford 11:00 a.m.
•
G TEN [V] @ Guilford (Scrim.) -Cancelled
•
G TEN [V] @ Guilford 10:00 a.m.
•
SB [JV] @ Waterford 11:00 a.m.