Amity Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: April 2019   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Denotes Home Event || Denotes Away Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
SB [V] v. Fitch 4:00 p.m.
G LAX [FR] v. Trumbull 4:30 p.m.
BASE [V] @ Cheshire 4:00 p.m.
B TEN [V] @ Xavier 3:45 p.m.
B VB [V] @ St. Joseph 4:00 p.m.
G TEN [V] @ Sacred Heart Academy 3:45 p.m.
B VB [JV] @ St. Joseph 5:15 p.m.
MISC Career Fair 6:30 p.m.
2
B OTCK [V] v. Cheshire, Hamden 3:45 p.m.
G LAX [V] v. North Haven 3:45 p.m.
G TEN [V] v. Guilford 3:45 p.m.
BASE [JV] v. Cheshire 4:00 p.m.
G LAX [JV] v. North Haven 5:30 p.m.
B GLF [V] @ Xavier 2:30 p.m.
G OTCK [V] @ Cheshire, Hamden 3:45 p.m.
B LAX [FR] @ Daniel Hand 4:00 p.m.
3
B TEN [V] @ Fairfield Prep 3:45 p.m.
SB [V] @ North Haven 4:00 p.m.
SB [JV] @ North Haven 4:00 p.m.
4
B GLF [V] v. Hamden 2:45 p.m.
G LAX [V] v. Daniel Hand 3:45 p.m.
G LAX [JV] v. Daniel Hand 5:30 p.m.
B LAX [V] @ Trumbull 6:00 p.m.
B LAX [JV] @ Trumbull 4:00 p.m.
BASE [FR] @ Cheshire 4:00 p.m.
B LAX [FR] @ Cheshire 4:30 p.m.
G LAX [FR] @ North Haven 4:00 p.m.
5
B VB [V] v. Cheshire 5:00 p.m.
B VB [JV] v. Cheshire 4:00 p.m.
6
BASE [V] v. Ridgefield 4:00 p.m.
BASE [JV] v. Ridgefield 12:00 p.m.
B LAX [V] @ Pomperaug 4:30 p.m.
B OTCK [V] Daniel Hand Freshman Invite 9:00 a.m.
B LAX [JV] @ Pomperaug 2:30 p.m.
BASE [FR] @ Ridgefield 11:00 a.m.
7
 
8
B LAX [V] v. Cheshire 4:00 p.m.
B VB [V] v. Joel Barlow 4:00 p.m.
B LAX [JV] v. Cheshire 5:30 p.m.
B VB [JV] v. Joel Barlow 5:30 p.m.
BASE [V] @ North Haven 3:45 p.m.
B TEN [V] @ Guilford 3:45 p.m.
BASE [FR] @ North Haven 3:45 p.m.
B LAX [FR] @ Xavier 4:00 p.m.
G LAX [FR] @ Guilford 4:00 p.m.
9
B GLF [V] v. Fairfield Prep 2:45 p.m.
G OTCK [V] v. Sheehan, West Haven 3:45 p.m.
SB [V] v. Lyman Hall 4:00 p.m.
BASE [JV] v. North Haven 3:45 p.m.
SB [JV] v. Lyman Hall 4:00 p.m.
G LAX [V] @ Cheshire 6:00 p.m.
G LAX [JV] @ Cheshire 4:00 p.m.
10
BASE [V] v. Daniel Hand 4:00 p.m.
SB [V] v. West Haven 4:00 p.m.
B OTCK [V] @ Sheehan, West Haven 3:45 p.m.
B VB [V] @ Shelton 6:00 p.m.
G GLF [V] @ Plainville 3:00 p.m.
G TEN [V] @ Glastonbury 4:00 p.m.
B VB [JV] @ Shelton 4:30 p.m.
G LAX [FR] @ Cheshire 4:00 p.m.
11
B GLF [V] v. Notre Dame-West Haven 2:45 p.m.
B TEN [V] v. Cheshire 3:30 p.m.
B VB [V] v. Oxford 5:00 p.m.
B VB [JV] v. Oxford 4:00 p.m.
SB [JV] v. West Haven 4:00 p.m.
BASE [FR] v. Daniel Hand 3:45 p.m.
B LAX [V] @ Fairfield Prep 5:00 p.m.
G TEN [V] @ Branford 3:45 p.m.
BASE [JV] @ Daniel Hand 3:45 p.m.
B LAX [JV] @ Fairfield Prep 5:30 p.m.
B LAX [FR] @ Trumbull 4:00 p.m.
12
BASE [V] v. Sheehan 3:45 p.m.
B TEN [V] v. East Haven 3:45 p.m.
SB [V] v. Mercy 4:00 p.m.
B LAX [FR] @ Guilford 4:00 p.m.
13
G LAX [V] @ Jonathan Law 12:00 p.m.
G LAX [JV] @ Jonathan Law 1:30 p.m.
14
 
15
B VB [V] @ Masuk 5:15 p.m.
B VB [JV] @ Masuk 4:00 p.m.
16
BASE [V] v. Wilbur Cross 3:45 p.m.
B OTCK [V] v. Branford, Foran, Fairfield Prep 11:00 a.m.
B TEN [V] v. Lyman Hall 3:45 p.m.
G LAX [V] v. Hamden 3:45 p.m.
SB [V] v. Foran 4:00 p.m.
G LAX [JV] v. Hamden 5:30 p.m.
SB [JV] v. Foran 5:30 p.m.
G OTCK [V] @ Branford, Guilford, Lauralton Hall 11:00 a.m.
G TEN [V] @ Shelton 10:30 a.m.
B LAX [FR] @ Southington 4:00 p.m.
17
B LAX [V] v. Sheehan 3:45 p.m.
B TEN [V] v. Hall (Scrim.) 2:30 p.m.
SB [V] v. East Haven 4:15 p.m.
G TEN [V] v. Hamden 11:00 a.m.
B LAX [JV] v. Sheehan 5:30 p.m.
SB [JV] v. East Haven 4:15 p.m.
BASE [V] @ Foran 3:45 p.m.
B VB [V] @ Daniel Hand 5:30 p.m.
B VB [JV] @ Daniel Hand 4:00 p.m.
BASE [FR] @ Foran 3:45 p.m.
18
BASE [JV] v. Foran 3:45 p.m.
SB [JV] v. Seymour 10:00 a.m.
BASE [V] @ Norwich Free Academy 11:00 a.m.
B TEN [V] @ Foran 9:00 a.m.
G LAX [V] @ Southington 3:45 p.m.
G LAX [JV] @ Southington 5:30 p.m.
BASE [FR] @ Norwich Free Academy 11:00 a.m.
19
Good Friday, Passover begins at sundown
20
B OTCK [V] N.Y. Relays @Icahn Stadium, Randalls Island 9:00 a.m.
First day of Passover
21
Easter Sunday
22
B VB [V] v. Xavier 5:00 p.m.
B VB [JV] v. Xavier 4:00 p.m.
B LAX [FR] @ Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
23
BASE [V] v. Fairfield Prep 3:45 p.m.
B GLF [V] v. Daniel Hand 2:45 p.m.
B TEN [V] v. West Haven 3:45 p.m.
G TEN [V] v. North Haven 3:45 p.m.
B LAX [V] @ Shelton 7:00 p.m.
B OTCK [V] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
G GLF [V] @ Sacred Heart Academy 3:00 p.m.
G LAX [V] @ West Haven 6:30 p.m.
G OTCK [V] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
SB [V] @ Bristol Eastern 4:00 p.m.
BASE [JV] @ Fairfield Prep 5:30 p.m.
B LAX [JV] @ Shelton 5:30 p.m.
G LAX [JV] @ West Haven 5:00 p.m.
SB [JV] @ Bristol Eastern 4:00 p.m.
24
BASE [V] v. Waterford 4:00 p.m.
B TEN [V] v. Daniel Hand 3:45 p.m.
B VB [V] v. Masuk 5:15 p.m.
SB [V] v. Career Magnet 4:00 p.m.
B VB [JV] v. Masuk 4:00 p.m.
SB [JV] v. Career Magnet 4:00 p.m.
BASE [FR] v. Waterford 4:00 p.m.
B LAX [FR] v. Daniel Hand 4:00 p.m.
G TEN [V] @ Daniel Hand 3:45 p.m.
G LAX [FR] @ Trumbull 4:30 p.m.
25
B TEN [V] v. Hamden 3:45 p.m.
B GLF [V] @ Notre Dame-West Haven 2:45 p.m.
B LAX [V] @ Hamden 5:00 p.m.
G GLF [V] @ Mercy 3:00 p.m.
G LAX [V] @ Mercy 3:45 p.m.
BASE [JV] @ Waterford 4:00 p.m.
B LAX [JV] @ Hamden 7:00 p.m.
G LAX [JV] @ Mercy 5:30 p.m.
26
BASE [V] v. Guilford 3:45 p.m.
G GLF [V] v. St. Paul Catholic 2:45 p.m.
G TEN [V] v. Sacred Heart Academy 3:45 p.m.
B LAX [FR] v. Cheshire 4:30 p.m.
B TEN [V] @ Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
G OTCK [V] O'Grady Relays Day 1 5:00 p.m.
SB [V] @ Cheshire 4:00 p.m.
SB [JV] @ Cheshire 4:00 p.m.
G LAX [FR] @ Hamden 3:45 p.m.
27
B LAX [V] v. Brookfield 3:00 p.m.
G LAX [V] v. Masuk 10:30 a.m.
B LAX [JV] v. Brookfield 4:30 p.m.
G LAX [JV] v. Masuk 12:00 p.m.
BASE [FR] v. Guilford 10:30 a.m.
SB [FR] v. Jonathan Law 10:30 a.m.
B OTCK [V] Penn Relays, Philadelphia, PA 9:00 a.m.
B OTCK [V] O'Grady Invitational 9:00 a.m.
G OTCK [V] O'Grady Relays Day 2 9:00 a.m.
SB [V] @ Glastonbury 10:00 a.m.
G TEN [V] @ Sheehan 11:00 a.m.
BASE [JV] @ Guilford 10:30 a.m.
SB [JV] @ Glastonbury 10:00 a.m.
28
 
29
B LAX [V] v. Lyman Hall 3:45 p.m.
B TEN [V] v. Xavier 3:45 p.m.
B LAX [JV] v. Lyman Hall 5:30 p.m.
BASE [V] @ Sheehan 3:45 p.m.
B VB [V] @ Cheshire 6:00 p.m.
SB [V] @ Mercy 4:00 p.m.
G TEN [V] @ Guilford 3:45 p.m.
B VB [JV] @ Cheshire 5:00 p.m.
BASE [FR] @ Sheehan 3:45 p.m.
30
G GLF [V] v. Mercy 3:30 p.m.
G LAX [V] v. Sheehan 3:45 p.m.
G OTCK [V] v. Shelton, Hillhouse 3:45 p.m.
G TEN [V] v. Daniel Hand 3:45 p.m.
BASE [JV] v. Sheehan 3:45 p.m.
G LAX [JV] v. Sheehan 5:30 p.m.
B LAX [FR] v. East Lyme 4:30 p.m.
B GLF [V] @ Branford 3:00 p.m.
B OTCK [V] @ Shelton, Hillhouse 3:45 p.m.
MISC Unified Michaels Cup 4:30 p.m.