Daniel Hand Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: May 2019   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Denotes Home Event || Denotes Away Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
B VB [V] v. Oxford 5:30 p.m.
SB [V] v. Hillhouse 5:15 p.m.
SB [V] v. Hillhouse 3:45 p.m.
B VB [JV] v. Oxford 4:00 p.m.
BASE [V] @ Career Magnet 4:00 p.m.
B LAX [V] @ Simsbury 6:30 p.m.
B TEN [V] @ Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
BASE [JV] @ North Haven 4:00 p.m.
B LAX [JV] @ Simsbury 4:45 p.m.
2
G LAX [V] v. Guilford 6:00 p.m.
G TEN [V] v. Cheshire 3:45 p.m.
BASE [V] @ Wilton 4:30 p.m.
B GLF [V] @ Notre Dame-West Haven, Cheshire 2:45 p.m.
G GLF [V] @ Mercy, Suffield 2:45 p.m.
3
B VB [V] v. Cheshire 5:30 p.m.
SB [V] v. Jonathan Law 4:00 p.m.
B VB [JV] v. Cheshire 4:00 p.m.
SB [JV] v. Jonathan Law 5:30 p.m.
G LAX [FR] v. Guilford 3:45 p.m.
BASE [V] @ Shelton 4:15 p.m.
B OTCK [V] @ Middletown 3:15 p.m.
G OTCK [V] @ Middletown 3:30 p.m.
BASE [FR] @ Shelton 3:45 p.m.
B LAX [FR] @ Fairfield Prep 3:45 p.m.
4
SB [V] v. West Haven 12:00 p.m.
BASE [JV] v. Shelton 11:00 a.m.
SB [JV] v. West Haven 1:30 p.m.
B LAX [FR] v. Xavier 1:30 p.m.
B LAX [V] @ East Lyme 7:00 p.m.
B OTCK [V] @ Middletown 1:00 p.m.
G OTCK [V] @ Middletown 1:00 p.m.
B LAX [JV] @ East Lyme 5:00 p.m.
5
 
6
B GLF [V] v. Morgan 2:15 p.m.
B LAX [V] v. North Haven 6:00 p.m.
G GLF [V] v. Sacred Heart Academy 2:30 p.m.
G OTCK [V] v. Hillhouse, Lauralton Hall 3:45 p.m.
B LAX [JV] v. North Haven 4:00 p.m.
BASE [V] @ North Haven 7:00 p.m.
B TEN [V] @ Xavier 3:45 p.m.
B VB [V] @ Amity 5:00 p.m.
SB [V] @ Guilford 4:00 p.m.
G TEN [V] @ North Haven 3:45 p.m.
B VB [JV] @ Amity 4:00 p.m.
BASE [FR] @ North Haven 3:45 p.m.
7
B OTCK [V] v. Hillhouse, Fairfield Prep 3:45 p.m.
G TEN [V] v. Sacred Heart Academy 3:45 p.m.
BASE [JV] v. North Haven 3:45 p.m.
B LAX [FR] v. East Lyme 3:45 p.m.
B GLF [V] @ Branford 3:00 p.m.
B TEN [V] @ Guilford 3:45 p.m.
CO-ED SAIL @ Sound School 3:00 p.m.
G GLF [V] @ Lauralton Hall 2:30 p.m.
G LAX [V] @ East Lyme 7:00 p.m.
G LAX [JV] @ East Lyme 5:30 p.m.
8
BASE [V] @ Hamden 4:00 p.m.
B GLF [V] @ Xavier 2:30 p.m.
B LAX [V] @ Notre Dame-West Haven 6:00 p.m.
B TEN [V] @ West Haven 3:45 p.m.
B VB [V] @ Norwich Free Academy 5:30 p.m.
SB [V] @ West Haven 7:00 p.m.
G TEN [V] @ Guilford 3:45 p.m.
UNIF TCK Klein's Golf Range 3:00 p.m.
B LAX [JV] @ Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
B VB [JV] @ Norwich Free Academy 4:00 p.m.
BASE [FR] @ Hamden 4:00 p.m.
9
B TEN [V] v. Cheshire 4:00 p.m.
BASE [JV] v. Hamden 4:00 p.m.
G TEN [V] @ Jonathan Law 3:45 p.m.
UNIF TCK @ Coginchaug 3:00 p.m.
SB [JV] @ West Haven -Cancelled
B LAX [FR] @ Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
10
BASE [V] v. Fairfield Prep 4:00 p.m.
B VB [V] v. Masuk 5:30 p.m.
SB [V] v. North Haven 4:00 p.m.
B VB [JV] v. Masuk 4:00 p.m.
SB [JV] v. North Haven 5:30 p.m.
BASE [FR] v. Fairfield Prep 3:45 p.m.
G LAX [V] @ Conard 6:00 p.m.
G OTCK [V] @ East Hartford 4:00 p.m.
G LAX [JV] @ Conard 4:30 p.m.
11
B LAX [V] v. Weston 12:00 p.m.
B TEN [V] v. Fairfield Prep 11:00 a.m.
BASE [JV] v. Fairfield Prep 10:30 a.m.
B LAX [JV] v. Weston 10:00 a.m.
B OTCK [V] Greater Hartford Invitational 9:00 a.m.
B OTCK [V] Froshman Invitational 9:00 a.m.
G OTCK [V] @ East Hartford 9:00 a.m.
B LAX [FR] @ Glastonbury 11:00 a.m.
12
 
13
UNIF TCK @ Foran -Cancelled
14
BASE [V] v. Amity 4:00 p.m.
B TEN [V] v. Shelton 3:45 p.m.
BASE [FR] v. Amity 3:45 p.m.
B GLF [V] @ Hamden 2:30 p.m.
B OTCK [V] East Sectional Meet 2:00 p.m.
B VB [V] @ Masuk 5:15 p.m.
G GLF [V] @ Sacred Heart Academy 2:45 p.m.
G OTCK [V] East Sectionals 2:00 p.m.
SB [V] @ Cheshire 4:00 p.m.
BASE [JV] @ Amity 3:45 p.m.
B VB [JV] @ Masuk 4:00 p.m.
SB [JV] @ Cheshire 5:30 p.m.
15
BASE [V] v. Guilford 4:15 p.m.
B LAX [V] v. Fairfield Prep 6:00 p.m.
B TEN [V] v. Branford 3:45 p.m.
B LAX [JV] v. Fairfield Prep 4:00 p.m.
BASE [FR] v. Guilford 3:45 p.m.
B VB [V] @ Xavier 5:00 p.m.
CO-ED SAIL Practice 3:00 p.m.
G GLF [V] @ Amity 3:30 p.m.
G LAX [V] @ Cheshire 6:00 p.m.
SB [V] @ Mercy 4:00 p.m.
UNIF TCK Forster Pond 3:00 p.m.
B VB [JV] @ Xavier 4:00 p.m.
G LAX [JV] @ Cheshire 4:00 p.m.
16
B GLF [V] v. Cheshire 2:30 p.m.
B TEN [V] v. Amity 3:45 p.m.
G GLF [V] v. Cheshire 2:30 p.m.
G LAX [V] v. Lauralton Hall 6:00 p.m.
UNIF TCK v. Tournament Game - Opponent Not Known 2:40 p.m.
G LAX [JV] v. Lauralton Hall 4:30 p.m.
B OTCK [V] SCC Novice -Cancelled
G OTCK [V] SCC Novice 3:00 p.m.
BASE [JV] @ Guilford 3:45 p.m.
BASE [FR] @ Xavier 3:45 p.m.
B LAX [FR] @ Guilford 3:45 p.m.
17
B VB [V] @ Cheshire 6:00 p.m.
BASE [JV] @ Hamden 4:00 p.m.
B VB [JV] @ Cheshire 5:00 p.m.
BASE [FR] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
B LAX [FR] @ Cheshire 5:30 p.m.
18
B LAX [V] v. Notre Dame-West Haven 1:00 p.m.
G LAX [V] v. Sacred Heart Academy 11:00 a.m.
BASE [FR] v. Hamden 11:00 a.m.
B LAX [FR] v. Darien 12:00 p.m.
G LAX [FR] v. East Lyme 1:00 p.m.
CO-ED SAIL Fleet Meet 12:00 p.m.
SB [V] @ Lauralton Hall 10:00 a.m.
BASE [JV] @ West Haven 12:30 p.m.
19
 
20
BASE [V] v. Guilford 3:45 p.m.
B TEN [V] v. North Haven 4:00 p.m.
G GLF [V] v. Amity 2:30 p.m.
G TEN [V] v. Foran 1:00 p.m.
B OTCK [V] SCC Championships 2:00 p.m.
G OTCK [V] SCC Championship 2:00 p.m.
SB [V] @ Cheshire 4:15 p.m.
21
B VB [V] v. Shelton 6:00 p.m.
G LAX [V] v. Cheshire 4:00 p.m.
B LAX [V] @ Fairfield Prep 5:30 p.m.
B TEN [V] SCC Semi-Finals 3:00 p.m.
G GLF [V] @ Suffield 3:00 p.m.
SB [V] SCC Semi-finals 5:00 p.m.
G TEN [V] SCC Semi-Finals 9:00 a.m.
22
BASE [V] @ Amity 4:00 p.m.
B TEN [V] SCC Championships 11:00 a.m.
G TEN [V] SCC Championships 1:00 p.m.
23
B GLF [V] v. Cheshire 2:00 p.m.
B GLF [V] v. Amity 2:00 p.m.
G GLF [V] v. Mercy 2:30 p.m.
BASE [V] SCC Championship 6:00 p.m.
B LAX [V] SCC Championship 7:30 p.m.
G LAX [V] SCC Championship 5:30 p.m.
SB [V] SCC Championship 7:00 p.m.
24
G TEN [V] CIAC Tourney Qualifying Round TBA
B TEN [V] State Tournament 8:30 a.m.
B VB [V] @ Cheshire 7:00 p.m.
G LAX [V] @ Branford 7:00 p.m.
25
G TEN [V] Killingly/RHAM winner 12:30 p.m.
BASE [V] CIAC Tourney Qualifying Round TBA
B LAX [V] CIAC Tourney Qualifying Round TBA
B TEN [V] State Tournament 8:00 a.m.
SB [V] CIAC Tourney Qualifying Round TBA
26
 
27
 
28
BASE [V] v. E.O. Smith 3:30 p.m.
G TEN [V] CIAC Tourney Quarterfinals 3:00 p.m.
B GLF [V] SCC Championship 9:00 a.m.
G LAX [V] CIAC Tourney 1st Round TBA
G OTCK [V] CIAC Class L Championship 3:00 p.m.
SB [V] @ East Haven 4:15 p.m.
29
G TEN [V] CIAC Tourney Semifinals 3:00 p.m.
BASE [V] CIAC Tourney 2nd Round TBA
B LAX [V] @ E.O. Smith 4:30 p.m.
B OTCK [V] CIAC Class MM Championship 3:00 p.m.
B VB [V] @ South Windsor 6:00 p.m.
G GLF [V] SCC Championship 8:00 a.m.
SB [V] CIAC Tourney 2nd Round TBA
30
G LAX [V] CIAC Tourney Quarterfinals TBA
G TEN [V] CIAC Tourney Final TBA
UNIF TCK @ Coginchaug 3:00 p.m.
31
B VB [V] CIAC Tourney Quarterfinals TBA
SB [V] CIAC Tourney Quarterfinals TBA