Middletown Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: May 2019   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Color Key: Home Event || Away Event || Practice || Holiday/Closing || Misc. Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
BASE [V] v. Berlin 3:45 p.m.
SB [V] v. Berlin 3:45 p.m.
G TEN [V] v. Windsor 3:45 p.m.
SB [JV] v. Berlin 3:45 p.m.
BASE [FR] v. New Britain -Cancelled
B GLF [V] @ Platt 3:00 p.m.
ULTIMATE @ Hotchkiss 4:30 p.m.
ULTIMATE @ Hotchkiss 4:30 p.m.
2
BASE [V] v. Bloomfield/Aerospace 3:45 p.m.
B TEN [V] v. Simsbury 3:45 p.m.
SB [V] v. Enfield 3:45 p.m.
B LAX [V] @ Windsor 6:30 p.m.
G GLF [V] @ Avon 3:00 p.m.
B LAX [JV] @ Windsor -Cancelled
BASE [FR] @ E.O. Smith 3:45 p.m.
3
B OTCK [V] Middletown Invitational 3:30 p.m.
G OTCK [V] Middletown Invitational 3:30 p.m.
G LAX [V] @ Bristol Central 7:00 p.m.
G LAX [JV] @ Bristol Central -Cancelled
4
v. Avon 3:00 p.m.
B LAX [V] v. Avon 11:00 a.m.
B OTCK [V] Middletown Invitational 1:00 p.m.
v. Avon 3:00 p.m.
G OTCK [V] Middletown Invitational 1:00 p.m.
5
 
6
B GLF [V] v. New Britain 3:00 p.m.
B LAX [V] v. E.O. Smith 6:00 p.m.
B TEN [V] v. Bristol Eastern 3:45 p.m.
SB [V] v. Bristol Eastern 6:00 p.m.
SB [JV] v. Bristol Eastern 3:45 p.m.
BASE [V] @ Bristol Eastern 3:45 p.m.
SB [V] @ Bristol Eastern 3:45 p.m.
G TEN [V] @ Bristol Eastern 4:15 p.m.
7
B TEN [V] v. Windsor 3:45 p.m.
G LAX [V] v. Tolland 5:00 p.m.
G LAX [JV] v. Tolland -Cancelled
BASE [V] @ Bristol Central 3:45 p.m.
B GLF [V] @ Plainville 3:00 p.m.
B LAX [V] @ RHAM 4:00 p.m.
B OTCK [V] @ Berlin 3:45 p.m.
ULTIMATE @ Xavier 7:00 p.m.
G OTCK [V] @ Berlin 3:45 p.m.
ULTIMATE @ Xavier 5:00 p.m.
8
BASE [V] v. Plainville 3:45 p.m.
ULTIMATE Round 1 State Tournament 6:00 p.m.
G GLF [V] v. Plainville 3:00 p.m.
G TEN [V] v. Plainville 3:45 p.m.
BASE [FR] v. Plainville 3:45 p.m.
B TEN [V] @ Plainville 3:45 p.m.
SB [V] @ Plainville 3:45 p.m.
UNIF TCK @ Southington 3:00 p.m.
SB [JV] @ Plainville 3:45 p.m.
9
B TEN [V] v. RHAM 3:45 p.m.
B LAX [V] @ Bristol Eastern 4:00 p.m.
G GLF [V] @ Plainville 3:00 p.m.
G LAX [V] @ Berlin 6:00 p.m.
G TEN [V] @ Bloomfield 4:15 p.m.
BASE [JV] @ Plainville 3:45 p.m.
B LAX [JV] @ Bristol Eastern -Cancelled
10
SB [V] v. Windsor 6:00 p.m.
SB [JV] v. Windsor 3:45 p.m.
BASE [V] @ Bloomfield/Aerospace 3:45 p.m.
B OTCK [V] Greater Hartford Invite 4:00 p.m.
G OTCK [V] Greater Hartford Invite 4:00 p.m.
11
Stonington/E.O. Smith 8:00 a.m.
Stonington/E.O. Smith 8:00 a.m.
B OTCK [V] Greater Hartford Invite 9:00 a.m.
ULTIMATE State Tournament 9:00 a.m.
G OTCK [V] Greater Hartford Invite 9:00 a.m.
ULTIMATE State Tournament 9:00 a.m.
BASE [FR] @ Bristol Central 10:00 a.m.
12
Novice Regatta 8:00 a.m.
Novice Regatta 8:00 a.m.
13
B GLF [V] v. Bristol Central 3:00 p.m.
B LAX [V] @ Tolland 4:00 p.m.
G LAX [V] @ Enfield (Scrim.) 4:30 p.m.
B LAX [JV] @ Tolland 5:30 p.m.
14
B GLF [V] v. Maloney 3:00 p.m.
G LAX [V] v. Northwest Catholic 6:00 p.m.
G LAX [JV] v. Northwest Catholic -Cancelled
ULTIMATE @ Amity -Cancelled
G GLF [V] @ Wethersfield 3:00 p.m.
SB [V] @ RHAM 3:45 p.m.
ULTIMATE @ Amity -Cancelled
15
BASE [V] v. Bacon Academy 3:45 p.m.
B GLF [V] v. Plainville 3:00 p.m.
B TEN [V] v. Platt 3:45 p.m.
G LAX [JV] v. Wethersfield 3:45 p.m.
G GLF [V] @ Newington 3:00 p.m.
SB [V] @ Coginchaug 7:00 p.m.
G TEN [V] @ Platt 3:45 p.m.
UNIF TCK @ Newington -Cancelled
16
BASE [V] v. Portland 6:00 p.m.
G TEN [V] v. Maloney 3:45 p.m.
BASE [JV] v. Platt 3:45 p.m.
B LAX [JV] v. Maloney 3:45 p.m.
SB [V] @ Maloney 3:30 p.m.
SB [JV] @ Maloney 3:30 p.m.
17
SB [V] v. Platt 3:45 p.m.
SB [JV] v. Platt 3:45 p.m.
BASE [V] @ Platt 3:45 p.m.
G LAX [JV] @ Cromwell 4:00 p.m.
BASE [FR] @ Platt 3:45 p.m.
18
ULTIMATE Pioneer Valley Invite 9:00 a.m.
19
Lake Waramaug New Preston 9:00 a.m.
ULTIMATE Pioneer Valley Invite 9:00 a.m.
Lake Waramaug, New Preston 9:00 a.m.
20
G GLF [V] v. Farmington 3:00 p.m.
G TEN [V] v. Rocky Hill 3:45 p.m.
B GLF [V] @ Bristol Central 3:00 p.m.
21
B OTCK [V] CCC South Championships 3:00 p.m.
G OTCK [V] CCC South Championships 3:00 p.m.
BASE [FR] v. Berlin 3:45 p.m.
B GLF [V] @ Bristol Eastern 3:00 p.m.
G GLF [V] @ New Britain 3:00 p.m.
G LAX [V] @ North Haven 7:00 p.m.
G TEN [V] @ East Hartford 4:30 p.m.
22
G GLF [V] v. St. Paul Catholic 3:00 p.m.
BASE [V] @ Maloney 3:45 p.m.
B TEN [V] @ Bulkeley/HMTCA Coop 3:45 p.m.
SB [V] @ Lyman Hall (Scrim.) 3:45 p.m.
G TEN [V] @ Bulkeley/HMTCA 3:45 p.m.
BASE [FR] @ Maloney 3:45 p.m.
23
ULTIMATE @ Fairfield Ludlowe 4:00 p.m.
ULTIMATE @ Fairfield Ludlowe 4:00 p.m.
24
G GLF [V] v. Berlin 3:00 p.m.
B LAX [V] @ Foran 5:00 p.m.
25
BASE [V] v. Stamford 11:00 a.m.
B OTCK [V] CCC Froshmore Championships TBA
G OTCK [V] CCC Froshmore Championships TBA
26
 
27
 
28
B OTCK [V] Class L State Championships 3:00 p.m.
G OTCK [V] Class L State Championships 3:00 p.m.
B GLF [V] @ Wethersfield, Bloomfield 3:00 p.m.
SB [V] @ Norwich Free Academy 4:00 p.m.
29
 
30
 
31