Xavier Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: May 2019   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Denotes Home Event || Denotes Away Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
ULTIMATE v. Marianapolis Prep 4:00 p.m.
B GLF [JV] v. East Lyme 2:30 p.m.
ULTIMATE v. Marianapolis Prep 3:30 p.m.
BASE [V] @ Cheshire 4:00 p.m.
B GLF [V] @ Hamden 2:30 p.m.
B TEN [V] @ Hamden 3:45 p.m.
B VB [V] @ Kolbe Cathedral 5:30 p.m.
B VB [JV] @ Kolbe Cathedral 4:00 p.m.
2
BASE [JV] v. Cheshire 4:00 p.m.
B GLF [JV] v. Fairfield Prep 2:30 p.m.
B GLF [V] @ Amity 2:45 p.m.
B LAX [V] @ Conard 4:00 p.m.
ULTIMATE @ Fairfield Ludlowe 4:00 p.m.
B LAX [JV] @ Conard 4:00 p.m.
ULTIMATE @ Fairfield Ludlowe 4:00 p.m.
BASE [FR] @ Woodland 3:30 p.m.
B LAX [FR] @ Amity 4:30 p.m.
3
B VB [V] v. Shelton 6:00 p.m.
BASE [JV] v. Woodland -Cancelled
B VB [JV] v. Shelton 5:00 p.m.
B OTCK [V] Middletown Invite TBA
4
B LAX [V] v. Fitch 12:30 p.m.
B LAX [JV] v. Fitch 2:30 p.m.
ULTIMATE Amity Tournament 9:00 a.m.
ULTIMATE Amity Tournament 9:00 a.m.
B LAX [FR] @ Daniel Hand 1:30 p.m.
5
 
6
B LAX [V] v. Guilford 6:30 p.m.
B TEN [V] v. Daniel Hand 3:45 p.m.
B VB [V] v. Oxford 5:00 p.m.
B GLF [JV] v. Berlin 2:30 p.m.
B LAX [JV] v. Guilford 4:30 p.m.
B VB [JV] v. Oxford 4:00 p.m.
BASE [V] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
B GLF [V] Wildcat Invitational 12:30 p.m.
BASE [FR] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
7
ULTIMATE v. Middletown 7:00 p.m.
BASE [JV] v. Lyman Hall 3:30 p.m.
B LAX [FR] v. Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
B GLF [V] Bishop Hendricken Invitational 2:30 p.m.
B OTCK [V] @ Hamden 3:45 p.m.
B TEN [V] @ Fairfield Prep 3:45 p.m.
B VB [V] @ Joel Barlow 4:00 p.m.
BASE [JV] @ Lyman Hall 5:30 p.m.
B VB [JV] @ Joel Barlow 5:30 p.m.
ULTIMATE @ Middletown 3:45 p.m.
8
B GLF [V] v. Daniel Hand 2:30 p.m.
B TEN [V] v. Guilford 3:45 p.m.
BASE [V] @ West Haven 6:30 p.m.
B LAX [V] @ Cheshire 6:30 p.m.
B LAX [JV] @ Cheshire 4:30 p.m.
9
BASE [JV] v. West Haven 4:00 p.m.
B LAX [FR] v. Cheshire 4:00 p.m.
B TEN [V] @ North Haven 3:45 p.m.
B GLF [JV] @ Notre Dame-West Haven 3:00 p.m.
10
BASE [V] v. Sheehan 7:00 p.m.
B LAX [V] v. East Lyme 5:30 p.m.
B LAX [JV] v. East Lyme -Cancelled
BASE [FR] v. Sheehan 4:00 p.m.
B OTCK [V] Loucks Games TBA
B VB [V] @ Cheshire 6:00 p.m.
BASE [JV] @ Fairfield Prep -Cancelled
B VB [JV] @ Cheshire 5:00 p.m.
11
B LAX [FR] v. Fairfield Prep 10:30 a.m.
B LAX [V] @ East Catholic 2:00 p.m.
B OTCK [V] Greater Hartford Invitational 9:00 a.m.
ULTIMATE State Tournament 9:00 a.m.
BASE [JV] @ Sheehan 10:30 a.m.
B LAX [JV] @ East Catholic 3:30 p.m.
12
 
13
B GLF [V] v. Sheehan 2:30 p.m.
B VB [V] v. Amity 5:00 p.m.
B VB [JV] v. Amity 4:00 p.m.
14
BASE [V] v. Notre Dame-West Haven 7:00 p.m.
B GLF [V] v. Notre Dame-West Haven 2:00 p.m.
BASE [JV] @ Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
B GLF [JV] @ Glastonbury 3:00 p.m.
BASE [FR] @ Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
15
BASE [V] v. Fairfield Prep 7:00 p.m.
B VB [V] v. Daniel Hand 5:00 p.m.
B VB [JV] v. Daniel Hand 4:00 p.m.
BASE [FR] v. Fairfield Prep -Cancelled
B GLF [V] @ Fairfield Prep 3:00 p.m.
B LAX [V] @ North Haven 6:00 p.m.
B OTCK [V] SCC West Sectionals 2:00 p.m.
B TEN [V] @ Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
BASE [JV] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
B GLF [JV] @ Berlin, Glastonbury 3:00 p.m.
B LAX [JV] @ North Haven 4:00 p.m.
16
B TEN [V] v. Shelton 3:45 p.m.
B VB [V] v. Rockville 5:00 p.m.
B VB [JV] v. Rockville 4:00 p.m.
BASE [FR] v. Daniel Hand 3:45 p.m.
B LAX [FR] v. East Lyme 4:00 p.m.
BASE [V] @ Woodland 4:15 p.m.
B OTCK [V] SCC Boys' Novice Championships -Cancelled
17
B LAX [FR] v. Guilford 6:30 p.m.
BASE [V] @ Jonathan Law 4:00 p.m.
B OTCK [V] SCC Novice Meet 3:00 p.m.
B OTCK [V] Danbury Dream Invite TBA
BASE [FR] @ Jonathan Law 4:00 p.m.
18
B LAX [V] v. Branford 2:30 p.m.
BASE [JV] v. Jonathan Law 10:30 a.m.
19
 
20
B GLF [JV] v. Portland -Cancelled
B GLF [V] @ Berlin, Glastonbury 3:00 p.m.
B OTCK [V] SCC Championships 2:00 p.m.
B VB [JV] @ Glastonbury -Cancelled
21
B GLF [JV] v. Portland 2:30 p.m.
22
B GLF [V] v. Norwich Free Academy 2:30 p.m.
ULTIMATE @ North Branford 6:30 p.m.
B GLF [JV] @ Wethersfield, Glastonbury 3:00 p.m.
23
 
24
 
25
 
26
ULTIMATE All Star Game 2:00 p.m.
27
ULTIMATE Highlander Classic 9:00 p.m.
ULTIMATE Highlander Classic 9:00 p.m.
28
BASE [V] @ Newington 3:30 p.m.
B GLF [V] SCC Tournament 8:00 a.m.
29
B LAX [V] CIAC State Tournament 4:30 p.m.
B GLF [JV] @ Fairfield Prep 3:00 p.m.
30
 
31