Amity Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: January 2020   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Denotes Home Event || Denotes Away Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
 
2
WREST [V] @ Foran 5:45 p.m.
G ITCK [V] Wintergreen Meet @ SCSU 5:00 p.m.
3
B SWIM [V] v. Norwalk/Brien McMahon 6:45 p.m.
G BKB [V] v. Hamden 7:00 p.m.
G BKB [JV] v. Hamden 5:15 p.m.
G BKB [FR] v. Foran 3:45 p.m.
B BKB [V] @ Cheshire 7:00 p.m.
B BKB [JV] @ Cheshire 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Cheshire 3:45 p.m.
4
B IHOC [V] v. North Haven 3:00 p.m.
G IHOC v. E.Catholic-Glastonbury-S.Windsor 8:00 p.m.
WREST [V] Windham Duals 9:30 a.m.
5
 
6
G IHOC @ Suffield-Ellington-Enfield-Granby-Canton-Windsor-Northwestern 8:10 p.m.
G ITCK [V] SCC Developmental Meet 2 5:00 p.m.
7
G BKB [V] v. Jonathan Law 7:00 p.m.
WREST [JV] v. Foran 4:00 p.m.
G BKB [JV] v. Jonathan Law 5:15 p.m.
G BKB [FR] v. Jonathan Law 3:45 p.m.
B BKB [V] @ Shelton 7:00 p.m.
B ITCK [V] James Barber Invitational 5:00 p.m.
B BKB [JV] @ Shelton 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Shelton 3:45 p.m.
8
B SKI Boys Ski Racing 3:30 p.m.
B IHOC [V] v. Westhill-Stamford 6:00 p.m.
G SKI Girls Ski Racing 3:30 p.m.
B SWIM [V] @ Shelton 3:45 p.m.
9
B ITCK [V] Novice Developmental Meet 4:00 p.m.
G ITCK [V] Girls Indoor Track Novice 4:00 p.m.
10
B BKB [V] v. Wilbur Cross 7:00 p.m.
G ITCK [V] Yale Classic 1:00 p.m.
B BKB [JV] v. Wilbur Cross 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Wilbur Cross 3:45 p.m.
G BKB [V] @ Daniel Hand 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ Daniel Hand 5:15 p.m.
11
B IHOC [V] v. Branford 5:00 p.m.
WREST [V] v. Maloney, TBA, New Haven Wrestling 9:00 a.m.
B ITCK [V] Yale Classic TBA
G IHOC @ Hamden-Wilbur Cross-Lyman Hall 4:30 p.m.
G ITCK [V] Yale Classic TBA
GYM [V] Pomperaug Invitational 10:00 a.m.
12
 
13
B BKB [V] v. Branford 7:00 p.m.
B BKB [JV] v. Branford 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Branford 3:45 p.m.
G BKB [V] @ Shelton 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ Shelton 5:15 p.m.
G BKB [FR] @ Shelton 3:45 p.m.
14
B SWIM [V] v. N.Haven/E.Haven/N.Bran/Guil 6:45 p.m.
B ITCK [V] SCC Developmental #2 5:00 p.m.
G ITCK [V] SCC Novice Developmental Meet 4:00 p.m.
WREST [JV] @ Fairfield Warde, Staples 5:00 p.m.
GYM [V] v. Foran, Staples 6:30 p.m.
GYM [V] v. Fairfield Warde, Foran, Norwalk TBA
15
B SKI Boys Ski Racing -Cancelled
G SKI Girls Ski Racing -Cancelled
B BKB [V] @ Fairfield Warde 7:00 p.m.
G BKB [V] @ Sheehan 6:00 p.m.
B BKB [JV] @ Fairfield Warde 5:15 p.m.
G BKB [JV] @ Sheehan 4:15 p.m.
B BKB [FR] @ Fairfield Warde 3:45 p.m.
GYM [V] @ Wilton, Fairfield Warde 5:00 p.m.
16
WREST [V] v. Guilford 6:00 p.m.
WREST [JV] v. Guilford 6:00 p.m.
B IHOC [V] @ Fairfield Warde/Ludlowe 8:00 p.m.
G IHOC @ Guilford 4:15 p.m.
17
G BKB [V] v. Hillhouse 7:00 p.m.
G BKB [JV] v. Hillhouse 5:15 p.m.
G BKB [FR] v. Hillhouse 3:45 p.m.
B BKB [V] @ Notre Dame-West Haven 7:00 p.m.
B BKB [JV] @ Notre Dame-West Haven 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Notre Dame-West Haven 3:30 p.m.
18
WREST [V] New Milford Wrestling Tournament -Cancelled
G IHOC @ Simsbury 7:30 p.m.
G ITCK [V] SCC Coaches Invitational 8:30 a.m.
19
B IHOC [V] v. Conard 1:45 p.m.
20
B SWIM [V] @ Xavier 7:00 p.m.
WREST [JV] @ Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
21
B BKB [V] v. Career Magnet 7:00 p.m.
B BKB [JV] v. Career Magnet 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Career Magnet 3:45 p.m.
B ITCK [V] SCC Coaches Invitational 4:00 p.m.
G BKB [V] @ North Haven 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ North Haven 5:15 p.m.
G BKB [FR] @ North Haven -Cancelled
22
B IHOC [V] @ Guilford 4:15 p.m.
B ITCK [V] SCC Novice Championship 3:30 p.m.
WREST [V] @ Daniel Hand 6:30 p.m.
G ITCK [V] SCC Novice Developmental Meet 3:30 p.m.
23
G IHOC @ Stamford-Westhill-Staples 7:00 p.m.
GYM [V] @ Westhill, Fairfield Warde, New Canaan, Stamford 5:00 p.m.
24
B BKB [V] v. Cheshire 7:00 p.m.
B BKB [JV] v. Cheshire 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Cheshire 3:45 p.m.
G BKB [V] @ Hamden 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ Hamden 5:15 p.m.
25
B IHOC [V] v. BBD 1:00 p.m.
G IHOC v. ND Fairfield-Law-Foran-Weston-Pomperaug 7:45 p.m.
WREST [V] 2020 Ridgefield Challenge 9:00 a.m.
CHEER Cheerleading Competition - Quinnipiac 2:00 p.m.
DANCE Quinnipiac Competition 6:00 p.m.
G ITCK [V] Bullis Invitational TBA
WREST [JV] Godleski Invitational JV Tournament 9:00 a.m.
GYM [V] @ Darien, Fairfield Warde 4:30 p.m.
26
 
27
B SWIM [V] v. Cheshire 6:45 p.m.
G BKB [V] v. East Haven 6:00 p.m.
G BKB [JV] v. East Haven 4:15 p.m.
G BKB [FR] v. Cheshire 3:45 p.m.
GYM [V] v. Fairfield Warde, Greenwich 6:30 p.m.
28
B BKB [V] v. Hamden 7:00 p.m.
G IHOC v. New Canaan 4:30 p.m.
B BKB [JV] v. Hamden 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Hamden 3:45 p.m.
29
B SKI Boys Ski Racing 3:30 p.m.
B IHOC [V] v. Immaculate 7:30 p.m.
WREST [V] v. Xavier 6:00 p.m.
G SKI Girls Ski Racing 3:30 p.m.
WREST [JV] v. Xavier 6:00 p.m.
B SKI Wilton, Greenwich, TBA, New Canaan, Pomperaug, Westhill 4:30 p.m.
B ITCK [V] SCC East Sectional Championship 4:30 p.m.
G SKI Wilton, Greenwich, TBA, New Canaan, Pomperaug, Westhill 4:30 p.m.
G ITCK [V] SCC East Sectional 4:00 p.m.
30
WREST [JV] v. East Haven 4:00 p.m.
31
B BKB [V] v. Guilford 7:00 p.m.
B BKB [JV] v. Guilford 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Guilford 3:45 p.m.
G BKB [V] @ Jonathan Law 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ Jonathan Law 5:15 p.m.
G BKB [FR] @ Jonathan Law 3:45 p.m.