Daniel Hand Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: October 2019   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Denotes Home Event || Denotes Away Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
B SOC [V] v. Cheshire 6:00 p.m.
G VB [V] v. Sheehan 6:30 p.m.
B SOC [JV] v. Cheshire 4:00 p.m.
G VB [JV] v. Sheehan 5:00 p.m.
G VB [FR] v. Sacred Heart Academy 3:45 p.m.
FH [V] @ Guilford 3:45 p.m.
G SWIM [V] @ Shelton 3:30 p.m.
B SOC [FR] @ Xavier 3:45 p.m.
2
B XC [V] Sheehan Invite 3:30 p.m.
B XC [V] NEUBAUER INVITATIONAL 4:00 p.m.
G SOC [V] @ Cheshire 4:00 p.m.
G VB [V] @ Hillhouse 5:30 p.m.
G SOC [JV] @ Cheshire 4:00 p.m.
G VB [JV] @ Hillhouse 4:00 p.m.
FH [FR] @ Guilford 3:45 p.m.
3
G SOC [V] v. Amity 4:00 p.m.
FH [JV] @ Guilford 3:45 p.m.
FB [FR] @ Wilbur Cross 3:45 p.m.
B SOC [FR] @ Fairfield Prep 3:45 p.m.
4
FB [V] v. Wilbur Cross 5:00 p.m.
FH [V] v. Cheshire 4:00 p.m.
FH [JV] v. Cheshire 5:15 p.m.
G SOC [JV] v. West Haven 3:45 p.m.
G SWIM [V] @ Lauralton Hall 7:00 p.m.
G VB [V] @ Branford 6:30 p.m.
G VB [JV] @ Branford 5:00 p.m.
5
FH [V] v. Darien 3:30 p.m.
G VB [V] v. Haddam-Killingworth 11:30 a.m.
FH [JV] v. Darien 5:00 p.m.
G SOC [JV] v. Amity 10:00 a.m.
G VB [JV] v. Haddam-Killingworth 10:00 a.m.
B SOC [V] @ Shelton 7:00 p.m.
FB [JV] @ Fairfield Prep 10:30 a.m.
B SOC [JV] @ Shelton 1:00 p.m.
6
 
7
G SOC [V] v. Guilford 4:00 p.m.
B XC [V] @ Guilford, Foran 4:00 p.m.
G XC [V] @ Guilford, Foran 4:00 p.m.
G SWIM [V] @ Foran 4:00 p.m.
G VB [V] @ Wilbur Cross 5:30 p.m.
G VB [JV] @ Wilbur Cross 4:00 p.m.
8
B SOC [V] v. Guilford 3:45 p.m.
FH [V] @ Shelton 7:00 p.m.
FH [JV] @ Shelton 5:15 p.m.
9
 
10
B SOC [V] v. Branford 3:45 p.m.
FH [V] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
G VB [V] @ Lyman Hall 5:00 p.m.
FH [JV] @ Lyman Hall 5:15 p.m.
G VB [JV] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
11
B SOC [JV] v. Guilford 3:45 p.m.
FH [FR] v. Stonington 4:00 p.m.
G SOC [V] @ Mercy 3:45 p.m.
G SWIM [V] @ North Haven 4:00 p.m.
G VB [V] @ Shelton 6:00 p.m.
G VB [JV] @ Shelton 4:30 p.m.
G VB [FR] @ Shelton 3:45 p.m.
12
B SOC [JV] v. Branford 10:00 a.m.
G SOC [JV] v. Mercy 10:00 a.m.
B XC [V] Wickham Invite 9:00 a.m.
13
 
14
B SOC [FR] @ Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
15
B SOC [V] v. North Haven 4:00 p.m.
B SOC [FR] @ Cheshire 4:00 p.m.
G SOC [FR] @ Guilford 3:45 p.m.
16
B SOC [JV] v. North Haven 4:00 p.m.
G SOC [FR] v. Amity 3:45 p.m.
G SOC [V] @ East Haven 3:30 p.m.
G VB [V] @ North Haven 5:30 p.m.
G VB [JV] @ North Haven 3:45 p.m.
17
G SOC [JV] v. Guilford 3:30 p.m.
FB [FR] v. Stamford 6:30 p.m.
B SOC [FR] v. Guilford 3:45 p.m.
B XC [V] SCC Championships 1:00 p.m.
G XC [V] SCC Championships 4:00 p.m.
FH [V] @ Sheehan 6:00 p.m.
FH [JV] @ Sheehan 4:15 p.m.
18
G VB [V] v. Guilford 6:00 p.m.
G VB [JV] v. Guilford 4:30 p.m.
FH [FR] v. Amity 3:45 p.m.
G VB [FR] v. Guilford 3:30 p.m.
FB [V] @ Norwalk 7:00 p.m.
G SOC [V] @ Wilbur Cross 3:45 p.m.
G SWIM [V] @ Cheshire 7:00 p.m.
19
FB [JV] v. Norwalk 2:00 p.m.
FH [FR] v. Sacred Heart Academy 11:00 a.m.
B SOC [V] @ West Haven 6:30 p.m.
B SOC [JV] @ West Haven 4:30 p.m.
G SOC [JV] @ Wilbur Cross 1:30 p.m.
20
 
21
B SOC [V] v. Jonathan Law 6:00 p.m.
B SOC [JV] v. Jonathan Law 4:00 p.m.
G SOC [V] @ West Haven 6:30 p.m.
G VB [V] @ Sheehan 5:30 p.m.
G VB [JV] @ Sheehan 4:15 p.m.
FH [FR] @ Cheshire 4:00 p.m.
22
FH [V] @ Hamden 5:00 p.m.
G SWIM [V] @ Amity 6:45 p.m.
B SOC [JV] @ Fairfield Prep 3:45 p.m.
FH [JV] @ Hamden 6:30 p.m.
G SOC [JV] @ West Haven 6:30 p.m.
23
FH [V] v. Mercy 7:00 p.m.
G SOC [V] v. Shelton 6:00 p.m.
FH [JV] v. Mercy 5:30 p.m.
G SOC [JV] v. Shelton 4:00 p.m.
B SOC [V] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
G VB [FR] @ Amity 4:00 p.m.
24
FH [V] v. Branford 7:00 p.m.
G SOC [V] v. Cheshire 6:00 p.m.
FH [JV] v. Branford 5:30 p.m.
G SOC [JV] v. Cheshire 4:00 p.m.
B SOC [FR] v. Shelton 3:45 p.m.
FH [FR] v. Guilford 3:45 p.m.
FB [FR] @ Cheshire 6:00 p.m.
25
FB [V] v. East Lyme 7:00 p.m.
G SWIM [V] v. Branford 5:00 p.m.
G VB [V] v. Hillhouse 5:30 p.m.
G VB [JV] v. Hillhouse 4:00 p.m.
B SOC [FR] v. Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
B XC [V] Old Saybrook Invite- 9th and 10th grades 3:30 p.m.
B SOC [V] @ Cheshire 6:00 p.m.
26
B XC [V] CIAC Boys Class L Divisional Championship 2:40 p.m.
G XC [V] CIAC Girls Class MM Divisional Championship 1:00 p.m.
FB [JV] @ East Lyme 11:00 a.m.
B SOC [JV] @ East Lyme 3:30 p.m.
27
 
28
B SOC [V] v. Shelton 6:00 p.m.
G VB [V] v. Branford 5:30 p.m.
B SOC [JV] v. Shelton 4:00 p.m.
G VB [JV] v. Branford 4:00 p.m.
B XC [V] Valley Regional Freshmen Invite 3:30 p.m.
G SOC [V] @ Amity 3:45 p.m.
29
G SOC [JV] @ Amity 3:45 p.m.
FH [FR] @ Sacred Heart Academy 3:45 p.m.
30
G VB [V] v. North Branford 5:30 p.m.
G VB [JV] v. North Branford 4:00 p.m.
G SOC [FR] v. Cheshire 3:45 p.m.
31
FB [FR] v. West Haven 7:00 p.m.