Foran Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: September 2019   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Color Key: Home Event || Away Event || Practice || Holiday/Closing || Misc. Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
 
2
 
3
 
4
B SOC [V] v. Coginchaug (Scrim.) -Cancelled
5
G VB [V] v. St. Joseph (Scrim.) 3:45 p.m.
G SOC [V] @ West Haven (Scrim.) 6:00 p.m.
6
B SOC [V] Litchfield, Masuk, TBA, Northwestern, Old Saybrook, Stamford, Wilton TBA
FB [V] @ Coginchaug/Hale Ray/East Hampton (Scrim.) 4:30 p.m.
7
B XC [V] 41 st Haddad Windham XC Invitational TBA
G XC [V] 41 st Haddad Windham Invitational TBA
G SOC [V] @ Brien McMahon (Scrim.) 10:00 a.m.
8
 
9
B SOC [V] @ North Haven (Scrim.) 7:00 p.m.
G VB [V] @ North Haven, Jonathan Law, Sheehan (Scrim.) 3:30 p.m.
10
B XC [V] @ North Haven 4:00 p.m.
G XC [V] @ North Haven 4:00 p.m.
G SOC [V] @ Bunnell (Scrim.) 6:00 p.m.
11
G VB [V] @ East Haven (Scrim.) 5:00 p.m.
G VB [JV] @ East Haven (Scrim.) 3:45 p.m.
12
G SOC [V] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
FB [FR] @ East Haven 4:30 p.m.
13
FB [V] v. East Haven 7:00 p.m.
B XC [V] @ Jonathan Law, Platt Tech 3:30 p.m.
G XC [V] @ Jonathan Law, Platt Tech 3:30 p.m.
G XC [V] @ Lauralton Hall, Jonathan Law, Platt Tech 3:45 p.m.
G SWIM [V] @ West Haven 3:45 p.m.
G VB [V] @ Stamford 5:30 p.m.
G SOC [JV] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
14
B SOC [V] v. Jonathan Law 12:00 p.m.
G VB [V] v. Brien McMahon 1:00 p.m.
B SOC [JV] v. Jonathan Law 3:30 p.m.
G SOC [JV] v. Jonathan Law 1:45 p.m.
15
 
16
G SOC [V] v. Jonathan Law 6:15 p.m.
G VB [V] @ Lauralton Hall 5:30 p.m.
G VB [JV] @ Lauralton Hall 3:45 p.m.
17
B XC [V] v. Jonathan Law, Sheehan, Shelton 4:00 p.m.
B SOC [V] v. East Haven 6:00 p.m.
G XC [V] v. Jonathan Law, Sheehan, Shelton 4:00 p.m.
G SOC [V] @ East Haven 6:00 p.m.
18
G VB [V] v. Lyman Hall 5:00 p.m.
B SOC [JV] v. East Haven 3:45 p.m.
G VB [JV] v. Lyman Hall 4:00 p.m.
G SOC [JV] @ East Haven, North Haven (Scrim.) 4:15 p.m.
19
G SOC [V] v. Mercy 5:30 p.m.
G SWIM [V] v. Guilford 4:00 p.m.
FB [FR] v. Lyman Hall 7:30 p.m.
FB [V] @ Bassick 7:00 p.m.
20
G VB [V] v. Cheshire 5:00 p.m.
G SOC [JV] v. Mercy 3:45 p.m.
G VB [JV] v. Cheshire 4:00 p.m.
21
B XC [V] Winding Trails XC Invitational TBA
B SOC [V] @ West Haven 10:00 a.m.
G XC [V] Winding Trails XC Invitational TBA
FB [JV] @ Brookfield 11:00 a.m.
B SOC [JV] @ West Haven 12:00 p.m.
22
 
23
G SWIM [V] v. Bunnell 5:00 p.m.
G VB [V] @ Hamden 5:30 p.m.
G VB [JV] @ Hamden 4:00 p.m.
24
G SOC [V] v. Guilford 6:00 p.m.
B SOC [V] @ Fairfield Prep 4:00 p.m.
25
B XC [V] v. Hillhouse, Notre Dame-West Haven, West Haven 4:00 p.m.
G XC [V] v. Hillhouse, Sacred Heart Academy, West Haven 4:00 p.m.
G VB [V] v. Jonathan Law 5:00 p.m.
G VB [JV] v. Jonathan Law 4:00 p.m.
B SOC [JV] @ Fairfield Prep 3:45 p.m.
26
G VB [V] v. West Haven 5:00 p.m.
G VB [JV] v. West Haven 4:00 p.m.
FB [FR] @ Stratford 4:00 p.m.
27
FB [V] v. Stratford 7:00 p.m.
G SWIM [V] v. Sacred Heart Academy 4:00 p.m.
28
B SOC [V] v. Guilford 10:00 a.m.
B SOC [JV] v. Guilford 12:00 p.m.
B XC [V] 8 th Harry Geraghty XC Invite TBA
G XC [V] 8 th Harry Geraghty XC Invite TBA
G SOC [V] @ North Haven 4:00 p.m.
FB [JV] @ Stratford 11:00 a.m.
G SOC [JV] @ North Haven, East Haven (Scrim.) 10:30 a.m.
29
 
30