Daniel Hand Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: January 2022   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Denotes Home Event || Denotes Away Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
 
2
 
3
G ITCK [V] SCC Girls Developmental Meet 4:30 p.m.
4
B BKB [V] v. Notre Dame-West Haven 7:00 p.m.
B SWIM [V] v. West Haven 3:30 p.m.
B BKB [JV] v. Notre Dame-West Haven 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Notre Dame-West Haven 3:45 p.m.
B ITCK [V] SCC Boys Developmental 2 5:00 p.m.
5
G IHOC v. Amity-Cheshire-N.Haven 3:10 p.m.
B IHOC [V] @ Hamden 8:00 p.m.
WREST [V] @ East Haven 6:00 p.m.
6
CO-ED FENC @ Morgan 7:00 p.m.
7
B BKB [V] v. Lyman Hall 7:00 p.m.
CO-ED FENC v. Old Lyme Postponed
B BKB [JV] v. Lyman Hall 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Lyman Hall 3:45 p.m.
G BKB [V] @ Mercy 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ Mercy 5:15 p.m.
8
B IHOC [V] @ Burrillville (RI) 1:30 p.m.
WREST [V] DUALS 9:00 a.m.
G IHOC @ Conard/Hall 1:30 p.m.
9
 
10
B ITCK [V] Barber Invite- SCSU Moore Field House 4:00 p.m.
G BKB [V] v. Sacred Heart Academy 7:00 p.m.
G ITCK [V] James Barber Invite- SCSU Moore Field House TBA
G BKB [JV] v. Sacred Heart Academy 5:15 p.m.
11
G BKB [V] v. Foran 7:00 p.m.
G ITCK [V] SCC Novice 5:00 p.m.
G BKB [JV] v. Foran 5:15 p.m.
B BKB [V] @ Wilbur Cross 7:00 p.m.
B ITCK [V] SCC Novice Meet 4:00 p.m.
B SWIM [V] @ Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
CO-ED FENC @ Guilford 6:30 p.m.
B BKB [JV] @ Wilbur Cross 5:30 p.m.
B BKB [FR] @ Wilbur Cross 3:45 p.m.
12
G BKB [V] v. Hamden 7:00 p.m.
G BKB [JV] v. Hamden 5:15 p.m.
CO-ED FENC @ Guilford 6:30 p.m.
13
WREST [V] v. Foran 7:00 p.m.
GYM [V] Mercy, Morgan, TBA, Valley Regional, Westbrook 6:30 p.m.
B BKB [V] @ Foran 7:00 p.m.
B BKB [JV] @ Foran 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Foran 3:45 p.m.
14
B IHOC [V] v. Guilford 8:30 p.m.
G IHOC v. Masuk Co-op 4:00 p.m.
G BKB [V] @ Hillhouse 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ Hillhouse 5:30 p.m.
15
B IHOC [V] v. Amity 7:30 p.m.
B BKB [V] @ Wilton 6:00 p.m.
WREST [V] Hall, Conard, East Hartford, Granby Memorial, Greenwich, Haddam-Killingworth, Manchester, TBA, New Britain, Newington, Norwich Free Academy, Ridgefield, Southington, Wethersfield, Windham, Windsor 9:30 a.m.
CO-ED FENC @ North Haven 8:30 a.m.
GYM [V] @ Foran 10:00 a.m.
G IHOC @ Hamden Co-op 4:00 p.m.
16
 
17
G BKB [V] v. Jonathan Law 4:00 p.m.
G BKB [JV] v. Jonathan Law 2:15 p.m.
18
B BKB [V] v. Career Magnet 7:00 p.m.
B BKB [JV] v. Career Magnet 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Career Magnet 3:45 p.m.
B SWIM [V] @ Waterford 3:45 p.m.
CO-ED FENC @ North Haven 6:00 p.m.
19
B IHOC [V] v. Immaculate 8:30 p.m.
CO-ED FENC v. North Branford 6:30 p.m.
WREST [V] @ Amity, Morgan 6:00 p.m.
G BKB [V] @ Farmington 6:45 p.m.
G IHOC @ Guilford 3:15 p.m.
WREST [JV] @ Amity 6:00 p.m.
G BKB [JV] @ Farmington 5:15 p.m.
20
 
21
B BKB [V] v. Jonathan Law 7:00 p.m.
B IHOC [V] Practice @ Northford Ice Pavilion-Red 3:50-4:50 p.m.
CO-ED FENC v. Cheshire 6:30 p.m.
G IHOC Practice @ Northford Ice Pavilion-White 4:10-5:10 p.m.
B BKB [JV] v. Jonathan Law 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Jonathan Law 3:45 p.m.
B SWIM [V] @ Cheshire 7:00 p.m.
G BKB [V] @ Guilford 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ Guilford 5:15 p.m.
22
B IHOC [V] Practice @ Northford Ice Pavilion-Blue 8:40-9:40 p.m.
CHEER v. Fairfield Ludlowe 12:00 p.m.
GYM [V] TBA, Nonnewaug 10:00 a.m.
G IHOC v. East Catholic Co-op -Cancelled
G ITCK [V] SCC Coaches Invite 2:30 p.m.
B ITCK [V] SCC Coaches Invite 9:00 a.m.
WREST [V] @ Haddam-Killingworth 9:00 a.m.
23
 
24
B IHOC [V] Practice @ Northford Ice Pavilion-Red 4-5 p.m.
G BKB [V] v. Guilford 7:00 p.m.
G IHOC Practice @ Northford Ice Pavilion-Blue 3:50-4:50 p.m.
G BKB [JV] v. Guilford 5:15 p.m.
25
B IHOC [V] Practice @ Northford Ice Pavilion-Red 4-5 p.m.
CO-ED SKI Practice @ Southington Ski Mountain 4:20-7:20 p.m.
G BKB [V] v. Lauralton Hall 7:00 p.m.
GYM [V] v. Jonathan Law 6:00 p.m.
G IHOC Practice @ Northford Ice Pavilion-Blue 3:10-4:10 p.m.
G BKB [JV] v. Lauralton Hall 5:15 p.m.
B BKB [V] @ Amity 7:00 p.m.
B BKB [JV] @ Amity 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Amity 3:45 p.m.
26
WREST [V] v. Guilford 7:00 p.m.
B IHOC [V] @ Westhill-Stamford 3:30 p.m.
B ITCK [V] SCC Sectional East Championships 5:00 p.m.
G IHOC @ Avon Co-op 5:10 p.m.
G ITCK [V] SCC Sectional East Championships 5:00 p.m.
27
B BKB [V] v. Guilford 7:00 p.m.
CO-ED SKI Practice @ Southington Ski Mountain 3:35-6:35 p.m.
GYM [V] v. Hamden 6:00 p.m.
B BKB [JV] v. Guilford 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Guilford 3:45 p.m.
CO-ED FENC @ Old Lyme 6:00 p.m.
28
B SWIM [V] @ Xavier 7:45 p.m.
29
G IHOC v. Greenwich 2:30 p.m.
B IHOC [V] @ Lyman Hall 7:30 p.m.
WREST [V] Portland, Avon, Cheshire, Coventry, East Haven, Gilbert, Glastonbury, Griswold/Wheeler, Middletown, Morgan, TBA, TBA, New Britain, Nonnewaug, Plainville, Somers, St. Paul Catholic, Terryville/Thomaston, Thomaston, New Haven Wrestling 9:00 a.m.
G BKB [V] @ Foran 4:15 p.m.
G BKB [JV] @ Foran 2:30 p.m.
30
 
31
B IHOC [V] Practice @ Northford Ice Pavilion-Red 4-5 p.m.
G BKB [V] v. Mercy 7:00 p.m.
G BKB [JV] v. Mercy 5:15 p.m.
B BKB [V] @ Lyman Hall 7:00 p.m.
B BKB [JV] @ Lyman Hall 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Lyman Hall 3:45 p.m.