Guilford Athletic Event Calendar
Displaying: All Sports and Events
Month: January 2022   H/A: Home and Away Games   Levels: All Levels  
Facility: All Facilities   Bus: Hide Bus Times   Practices: Show Practices   Facilities: Hide Facilities  
Denotes Home Event || Denotes Away Event
[Change Criteria]
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
 
1
 
2
B ITCK [V] Will Wright Invitational 1:00 p.m.
G ITCK [V] Will Wright Invitational 1:00 p.m.
3
B IHOC [V] v. Eastern CT Eagles 7:00 p.m.
G ITCK [V] SCC Girls Developmental 2 5:00 p.m.
4
B BKB [V] v. Hillhouse 7:00 p.m.
B BKB [JV] v. Hillhouse 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Hillhouse 3:45 p.m.
B ITCK [V] SCC Boys Developmental 2 5:00 p.m.
G BKB [JV] @ Mercy 5:15 p.m.
B SWIM [V] v. Notre Dame-West Haven 4:00 p.m.
5
B ITCK [V] Wintergreen Invitational 5:00 p.m.
G IHOC v. Masuk Co-op 8:15 p.m.
G ITCK [V] Wintergreen Invitational 5:00 p.m.
WREST [V] @ Foran 5:45 p.m.
CO-ED FENC @ North Branford 7:00 p.m.
G BKB [V] @ Mercy 7:00 p.m.
6
CO-ED SKI Race #1 Postponed
G BKB [V] v. Morgan 7:00 p.m.
G BKB [JV] v. Morgan 5:15 p.m.
B BKB [V] @ Wolcott Tech 6:00 p.m.
B BKB [JV] @ Wolcott Tech 4:30 p.m.
7
 
8
WREST [V] v. Ledyard, Middletown, Trumbull 10:00 a.m.
B IHOC [V] @ North Branford 5:00 p.m.
CO-ED FENC @ Morgan 10:15 a.m.
G IHOC @ Avon Co-op 8:40 p.m.
9
 
10
B ITCK [V] Jim Barber Invitational 5:00 p.m.
G BKB [V] v. Sheehan 6:00 p.m.
G ITCK [V] Jim Barber Invitational 5:00 p.m.
G BKB [JV] v. Sheehan 5:15 p.m.
11
CO-ED FENC v. Daniel Hand 6:30 p.m.
B BKB [V] @ Hamden 7:00 p.m.
B ITCK [V] SCC Novice Meet 4:00 p.m.
G ITCK [V] SCC Novice Meet 4:00 p.m.
B BKB [JV] @ Hamden 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Hamden 3:30 p.m.
B SWIM [V] v. West Haven 4:00 p.m.
12
B IHOC [V] v. Southington-Coginchaug-Westbrook 5:30 p.m.
CO-ED FENC v. Daniel Hand 6:30 p.m.
G IHOC v. Hamden Co-op 4:00 p.m.
G BKB [V] @ North Haven 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ North Haven 5:15 p.m.
13
B BKB [V] v. Platt Tech 7:00 p.m.
CO-ED SKI Race #2 4:00 p.m.
B BKB [JV] v. Platt Tech 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. Platt Tech 3:45 p.m.
CO-ED FENC @ North Haven 6:30 p.m.
GYM [V] Mercy, Morgan, TBA, Valley Regional, Westbrook 6:30 p.m.
B SWIM [V] v. Lyman Hall/Coginchaug 4:00 p.m.
14
G BKB [V] v. Branford 6:00 p.m.
G BKB [JV] v. Branford 4:15 p.m.
B BKB [V] @ Lyman Hall 7:00 p.m.
B IHOC [V] @ Daniel Hand 8:30 p.m.
B BKB [JV] @ Lyman Hall 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Lyman Hall 3:45 p.m.
15
B IHOC [V] v. Masuk 5:00 p.m.
WREST [JV] Sachem JV Tournament @ RHAM HS 9:00 a.m.
GYM [V] @ Foran 10:00 a.m.
16
 
17
B BKB [V] @ East Haven 2:00 p.m.
G BKB [V] @ Foran 12:45 p.m.
G BKB [JV] @ Foran 11:00 a.m.
18
B BKB [V] v. North Haven 7:00 p.m.
B BKB [JV] v. North Haven 5:15 p.m.
B BKB [FR] v. North Haven Postponed
G BKB [V] @ Cheshire 6:00 p.m.
G BKB [JV] @ Cheshire 4:30 p.m.
G BKB [FR] @ Cheshire -Cancelled
19
WREST [V] v. Haddam-Killingworth 6:00 p.m.
G IHOC v. Hand Co-op 3:15 p.m.
B IHOC [V] @ Amity 8:00 p.m.
20
CO-ED SKI Race #3 Postponed
21
G BKB [V] v. Daniel Hand 7:00 p.m.
G BKB [JV] v. Daniel Hand 5:15 p.m.
B SWIM [V] v. Xavier 4:00 p.m.
22
B BKB [V] v. East Haven 2:30 p.m.
B IHOC [V] v. Sheehan 2:45 p.m.
G IHOC v. Simsbury 7:00 p.m.
B BKB [JV] v. East Haven 12:45 p.m.
B BKB [FR] v. East Haven 11:00 a.m.
B ITCK [V] SCC Coaches Invite 9:00 a.m.
WREST [V] Xavier, Bristol Central, Bristol Eastern, Burlington (MA), Cheshire, Fitch, Joel Barlow, TBA, Pomperaug, Ridgefield, Scituate (MA), Simsbury, Trumbull, Hall, Xaverian Brothers (MA) 9:00 a.m.
G ITCK [V] SCC Coaches Invite 9:00 a.m.
GYM [V] TBA, Nonnewaug 10:00 a.m.
23
 
24
WREST [V] v. Amity 6:30 p.m.
CO-ED FENC @ Morgan 7:00 p.m.
G BKB [V] @ Daniel Hand 7:00 p.m.
G BKB [JV] @ Daniel Hand 5:15 p.m.
25
CO-ED FENC v. Fairfield Warde 6:30 p.m.
G BKB [V] v. Amity 7:00 p.m.
G BKB [JV] v. Amity 5:15 p.m.
B BKB [V] @ Xavier 7:00 p.m.
B BKB [JV] @ Xavier 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Xavier 3:45 p.m.
GYM [V] v. Jonathan Law 6:00 p.m.
26
CO-ED FENC v. Cheshire 6:30 p.m.
B IHOC [V] @ Hamden 8:00 p.m.
B ITCK [V] SCC Sectional East Championships 5:00 p.m.
WREST [V] @ Daniel Hand 7:00 p.m.
G ITCK [V] SCC Sectional East Championships 5:00 p.m.
27
CO-ED SKI Race #4 4:00 p.m.
B BKB [V] @ Daniel Hand 7:00 p.m.
B BKB [JV] @ Daniel Hand 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Daniel Hand 3:45 p.m.
GYM [V] v. Hamden 6:00 p.m.
28
G BKB [V] v. Mercy 6:00 p.m.
G BKB [JV] v. Mercy 4:15 p.m.
G IHOC @ Masuk Co-op 4:00 p.m.
B SWIM [V] v. Amity 4:00 p.m.
29
B BKB [V] v. Foran 2:00 p.m.
G IHOC v. Wilton-McMahon-Norwalk 8:40 p.m.
B BKB [JV] v. Foran 12:15 p.m.
B BKB [FR] v. Foran 10:30 a.m.
WREST [V] @ Ellis Tech, Killingly, Lyman Memorial/Windham Tech 9:00 a.m.
30
G IHOC @ New Canaan 8:10 p.m.
B IHOC [JV] @ Staples 2:40 p.m.
31
G BKB [V] v. Foran 7:00 p.m.
G BKB [JV] v. Foran 5:15 p.m.
G BKB [FR] v. Foran -Cancelled
B BKB [V] @ Foran 7:00 p.m.
B BKB [JV] @ Foran 5:15 p.m.
B BKB [FR] @ Foran 3:45 p.m.